o nas

d2b_Drupa_258x194.jpg

Drupa  2012

DRUPA to największe targi przemysłu poligraficznego, podczas których prezentowane są maszyny, podłoża oraz usługi związane z drukiem. W tym miejscu skupimy się na systemach i podłożach związanych z drukiem cyfrowym.
DRUPA 2012 została nazwana „B2 Drupa”, ponieważ wielu producentów pokazało maszyny do zadruku arkuszy w formacie B2. Rzeczywiście druk cyfrowy podąża w kierunku głównego nurtu drukarskiego, jeśli chodzi o wymiary arkuszy do zadruku, jednocześnie zwiększając swoją szybkość i jakość.
Oto lista głównych systemów druku cyfrowego wraz z ich opisem, jakie zostały zaprezentowane podczas targów DRUPA 2012.

Urządzenia do druku cyfrowego laserowego arkuszowego

Ricoh C751 – A/C transfer system

ricoh751

Ricoh wprowadził nowy system transferu tonera przy użyciu prądu zmiennego, który pozwala na zadruk podłoży z wyraźną teksturą. Znakomite rezultaty zadruku otrzymano na kolekcji papierów ozdobnych produkcji Arjowiggins.

Xerox iGen150

xeroxiGen

Systemy produkcyjne  iGen funkcjonują na rynku od lat i są postrzegane jako jedne z najbardziej wydajnych spośród urządzeń laserowych. Nowy model potrafi drukować z jeszcze większą prędkością, nawet powyżej 150 arkuszy A4 na minutę. Dodatkowo udoskonalono system automatycznej kalibracji podczas zadruku. Nowy model może zadrukować arkusze o długości do 660mm.


Kodak NexPress – nowe atramenty

kodaknexpress
Kodak wzbogacił nową wersję urządzenia o kilka opcji. Dotychczas piąta kolumna drukująca używana była do kolorów specjalnych, pantonów lub lakieru (bardzo popularny i chętnie stosowany przy produkcji fotoksiążek super błyszczący lakier).  
Nowości pokazane na Drupie to suchy toner w kolorze złota, atrament perłowy oraz syche tonery fluoroscencyjne.

Konica Minolta bizhub C1100

Wersja szybsza niż jej poprzedniczka 8000. W sprzedaży będzie dostępna w 2013 roku.

 

Cyfrowe systemy do druku ciekłotonerwego


HP Indigo 5600

indigo5600

Nowe HP Indigo 5600 Digital Press to wszechstronny system do druku cyfrowego, jakością druku nie odbiegający od offsetu. Powstał na bazie poprzedniego modelu 5500, a wzbogacony został o liczne innowacje:

 

Szybkość i wydajność
Możliwość drukowania ponad dwóch milionów stron kolorowych lub pięć milionów monochromatycznych stron miesięcznie.
Przy wykorzystaniu funkcji Enhanced Productivity (EPM), urządzenie może drukować w kolorze z prędkością 90 stron
na minutę.

Możliwość druku na podłożach syntetycznych (PVC, PET, Teslin® i PC)
Tryb One Shot Color (zadruk 4 kolorami w jednym przelocie) umożliwia wydruk wysokojakościowych aplikacji
na podłożach syntetycznych. W procesie tym wszystkie separacje (kolory) są skumulowane na jednym blankiecie
i przekładane na podłoże w jednym przelocie podłoża przez maszynę.
Potencjalne zastosowania to: legitymacje, karty kredytowe, karty członkowskie, karty prezentowe, itp.

UV ElectroInk Red
HP Indigo 5600 jako jedyne urządzenie może drukować przy użyciu nowego atramentu ElectroInk UV - możliwy druk tekstu lub kodów kreskowych, które widzialne są tylko w świetle UV.


HP Indigo 7600

indigo7600

Nowe HP Indigo 7600 oferuje większą szybkość zadruku i innowacyjne aplikacje.

 

Druk efektów specjalnych, na żądanie:
• E
fekt tłoczenia, teksturowania - jego zastosowanie na klasycznym podłożu nada wydrukowi unikalny charakter i pozwoli rozkwitnąć Twojej kreatywności.
Wypukły nadruk - możliwy dzięki nałożeniu kilku warstw przezroczystego atramentu bezpośrednio na zadrukowywane podłoże.
Cyfrowe znaki wodne - nowa aplikacja możliwa do uzyskania przy pokryciu podłoża warstwą przezroczystego atramentu: od jednego do trzykrotnego pokrycia .

Przełomowa szybkość i wydajność:
Ten system drukujący jest szybszy i bardziej wydajny, o wysokiej rentowności - możliwe uzyskanie czterech milionów kolorowych kopii miesięcznie. Korzystanie z trybu Enhanced Productivity Mode pozwala zwiększyć wydajność urządzenia
o 33%, tj. do 160 kolorowych kopii na minutę.


HP Indigo 10000

indigo10000

HP Indigo 10000, zadruk w formacie B2 - przełom w zakresie możliwych aplikacji i wydajności druku.

 

Przełomowa wydajność i podwyższona rentowność
Możliwość druku kolorowego z prędkością 3450 arkuszy B2 na godzinę, zastosowanie trybu Enhanced Productivity zwiększa wydajność do 4600 arkuszy B2 na godzinę, co zdecydowanie podnosi rentowność urządzenia.

System produkcyjny zaprojektowany tak, by drukować na różnorodnych podłożach w szerokiej gamie kolorów o dowolnym odcieniu czy nasyceniu barw.


Miyakoshi 30NX 8000

miyakoshi30nx
 

System drukujący Miyakoshi nie jest jeszcze dostępny w sprzedaży, przygotowywany jest bardziej na rynek azjatycki niż europejski. Wykorzystuje technologię podobną do zastosowanej w urządzeniach HP Indigo - używa ultra drobnych cząstek tonera zanurzonych w cieczy, ale w przeciwieństwie do HP Indigo, a podobnie do tchnlogii offsetowej, używa 1 kolumny drukującej do wydruku jednym kolorem. Dodatkową różnicą jest utrwalanie na gorąco, co przypomina rozwiązania zastosowane w technologii dry toner.


Urządzenia do druku cyfrowego arkuszowego ink-jet - format B2


Fuji Jet Press 720

fujijetpress
 

Urządzenie do druku wodnego atramentowego, maksymalny format arkusza do zadruku B2, wykorzystuje system specjalnego powleczenia powierzchni podłoża dzięki czemu możliwy jest druk wysokiej jakości na papierach standardowych (np. papiery powlekane). Jedynym ograniczeniem tego urządzenia jest możliwość tylko jednostronnego zadruku.

Jako dodatek do wersji standardowej 720 Fuji pokazało urządzenia do packagingu z możliwością druku atramentami UV.


Screen Truepress Jet SX

screen_truepress
 

Maszyna do druku atramentowego, maksymalny format arkusza B2, specjalne powleczenie zadrukowanej powierzchni gwarantuje wydruki o wysokiej jakości, nawet na standardowych podłożach.
Na targach Drupa zaprezentowano zadruk na papierach powlekanych, nie pokazano efektów druku na papierach niepowlekanych.


Konica Minolta/Komori – KM1

To nowe urządzenie do druku atramentami UV jest efektem współpracy Konica Minolta oraz Komori, urządzenie do druku o wysokiej wydajności i jakości, maksymalny format arkusza B2. Atramenty UV znakomicie nadają się do podłoży o obniżonej absorpcji, takich jak standardowe papiery powlekane. Wydruki uzyskane na papierach niepowlekanych są nieco niższej jakości - monomery atramenty wsiąkają w podłoże przed ich utrwaleniem promieniami UV.
Pokazane na Drupie urządzenie jest prototypem, wydruki pochodzą z testów przeprowadzonych przez producenta.


Delphax Elan

delphax
 

Urządzenie drukujące Elan, bazujące na technologii druku atramentowego Memjet, jest debiutem firmy Delphax bardziej znanej z zastosowań w druku dry toner.

Urządzenie o maksymalnym formacie arkusza B2 przeznaczone jest do druku transakcyjnego. Delphax opracował technologię specjalnego powleczenia powierzchni do zadruku, dzięki czemu możliwy jest zadruk także na szerokiej gamie podłoży standardowych.

Na targach Drupa zaprezentowano zadruk na podłożach przystosowanych do zadruku atramentowego, jakość uzyskanych wydruków prezentowała poziom wymagany w druku transakcyjnym i wydawniczym.


Urządzenia do druku cyfrowego rolowego - ink-jet


HP WebPress

hpwebpress

HP zaprezentowało swój ostatni model drukarki rolowej T400 - 40 cali szerokości. T400 to jedno z najszybszych i najbardziej wydajnych urządzeń do druku cyfrowego rolowego atramentowego (ink-jet), wyprodukowane z myślą o druku transakcyjnym, druku książek, direct mail czy czasopism.

Urządzenie pracuje w technologii drop on demand (dysze), a także powleka podłoże przed zadrukowaniem specjalną warstwą powleczenia, aby umożliwić właściwe pokrycie atramentem podczas zadruku. Dzięki tej technologii zadruk może być wykonany na dowolnym, uniwersalnym podłożu, także na standardowym niepowlekanym papierze offsetowym. W celu podniesienia jakości wydruków mogą być używane papiery dedykowane do druku atramentowego.Kodak Prosper 6000

img

Ostatnio zaprezentowane przez Kodak urządzenie do druku cyfrowego ciągłego (rolowego) atramentowego jest szybszą wersją znanego już systemu drukującego Prosper pracującego w technologii "Stream". Inaczej niż jego poprzednik Versamark, gdzie kropla atramentu uwalniana jest za pomocą ładunków elektrostatycznych, nowy system "Stream" kontroluje uwalnianie kropli atramentu za pomocą ciepła i powietrza. Impulsy temperatury dzielą atrament na małe i duże krople, duże krople używane są do druku, mniejsze mogą być przekierowane i powtórnie użyte.
Nowy system, szybszy niż poprzedni Prosper, jest wyposażony w system powlekania podłoża przed zadrukiem, dzięki czemu gama podłoży możliwych do zadruku rozszerza się na standardowe papiery offsetowe.Xerox CiPress 500

Atramenty używane w systemach drukujących CiPress to atramenty stałe na bazie żywic podobne do tych, które stosowane są w systemach Tektronix (Xerok kupił Tektronix w 2000 r.) i obecnie używanych w urządzeniach Xerox Cube.
Tusz podawany jest na rozgrzane podłoże, na którego powierzchni błyskawicznie tężeje. Według Xerox zaletą tego typu atramentów jest fakt, że w przeciwieństwie do farby wodnej nie ma problemów z rozlewaniem się tuszu na podłożu.
Systemy CiPress mogą drukować na standardowych niepowlekanych papierach, także na niskogramaturowych. Zadruk papierów powlekanych może okazać się trudny ze względu na ich wyjątkowo gładką i śliską powierzchnię.


Inne

Impika - francuski producent urządzeń do druku cyfrowego, dołączył do swojego portfolio urządzenie iPrint eXtrem. Ta drukarka rolowa może drukować z prędkością 375m/min, szerokość wstęgi 711mm. Równocześnie Impika zaprezentowała "HD" (high density) atramenty o podwyższonej gęstości, dzięki czemu obecnie mogą mieć zastosowanie w offsetowych systemach do szybkiej personalizacji.

Océ zaprezentowało ColorStream 3700, bazujące na ich poprzednim systemie drukującym ColorStream 3500. Jego główne atuty to niewielkie rozmiary i możliwość druku 6 kolorami.

Richard Saunders (Intertek)