o nas

d2b_Landa-Nanographic_259x194.jpg

Nanografia  Benny'ego Landa

Niekwestionowaną gwiazdą podczas targów DRUPA 2012 były maszyny do druku nanograficznego Benny'ego Landa. Benny Landa to twórca i pomysłodawca technologii ciekłotonerowego druku cyfrowego Indigo, technologii obecnie wykorzystywanej w urządzeniach HP Indigo. Landa Corporation powstała w 2002 roku i założenia zajmuje się tworzeniem i rozwojem nanotechnologii w druku cyfrowym (Landa Digital Printing).

W procesie druku nanograficznego kluczową rolę odgrywa tusz - użyte do jego produkcji nanopigmenty składają sie z cząsteczek, których wielkość mierzy
się w nanometrach (grubość ludzkiego włosa to ok. 100tys. nanometrów).
Tusz w postaci koncentratu rozcieńczany jest wodą, która jest odsączana i dejonizowana podczas druku. Atrament wystrzeliwany jest przez system drop on demand firmy Kyocera na podgrzany gumowy obciąg, a po wysuszeniu przenoszony jest na papier lub inne podłoże.

Podczas tragów zaprezentowano 6 maszyn drukujących z zastosowaniem nanotechnologii: 3 urządzenia rolowe i 3 arkuszowe.

1. Landa W5 – urządzenie do druku rolowego jednostronnego z prędkością 200 m/min do druku etykiet oraz opakowań z folii termokurczliwej, papieru i syntetyków. Maksymalna szerokość roli: 560mm.
2. Landa W10 – druk rolowy jednostronny z prędkością 200 m/min na plastikach i foliach podawanych z roli. Maksymalna szerokość roli: 1020mm.
3. Landa W50 – druk dwustronny z prędkością do 200 m/min na standardowych papierach podawanych z roli. Maksymalna szerokość roli: 560mm.
4. Landa S5 – druk arkuszowy dwustronny w formacie B3.
5. Landa S7 – druk arkuszowy dwustronny w formacie B2.
6. Landa S10 – druk arkuszowy dwustronny w formacie B1. Jest to urządzenie w dwóch opcjach: do druku papieru oraz osobno do druku kartonów.

Wszystkie zaprezentowane modele maszyn powstały przy współpracy z Komori i bazują na ich systemach podawania papieru. Mogą drukować od 4 do 8 kolorów (CMYK oraz pantony). Wszystkie posiadają duży panel sterujący z ekranem dotykowym.

Landa podkreśla zalety tej technologii:
• Szybszy druk cyfrowy – zadruk arkuszy do formatu B1 włącznie.
• Wyższa jakość – Landa uważa, że ich maszyny osiągają jakość druku offsetowego. Jedną z cech tej technologii są niezwykłe możliwości jeśli chodzi o pochłanianie światła, co oznacza, że powinny odzwierciedlić bardzo szeroką gamę kolorów, a wydruki osiągną niezwykłą ostrość i wyrazistość.
• Niższy koszt druku za jedną stronę – ponieważ zadruk w nanotechnologii pokrywa podłoże zaledwie 500nm warstwa atramentu (stanowi to zaledwie połowę drukowanego obrazu w technologii offsetowej), co znacznie obniży poziom zużycia i koszt atramentów.
• Druk przyjazny dla środowiska naturalnego – dzięki temu, że tusz jest skoncentrowany i mniej wody potrzeba do jego przeniesienia, warstwa samego tuszu jest cieńsza, dzięki czemu mniej energii jest zużywane niż w przypadku np. druku dry toner.
• Zadruk na każdym podłożu – to jest najważniejsze wyzwanie nanopigmentów. Warstwa tuszu jest twarda, odporna na zdrapanie i przetarcia. To jest właśnie główna zaleta nanotechnologii w druku.