Jak co miesiąc, wracamy z naszym cyklem porad dotyczących uszlachetnień w druku. Kolejną techniką wartą uwagi jest lakierowanie UV. Mówi się, że jest to drugi pod względem popularności i najczęściej używany sposób uszlachetniania druku. Zebrałam dla Was garść istotnych informacji, którymi chętnie się podzielę. Mam nadzieję, że zainspiruję Was do wykorzystywania tej techniki w praktyce.
Jak co miesiąc, wracamy z naszym cyklem porad dotyczących uszlachetnień w druku. Kolejną techniką wartą uwagi jest lakierowanie UV. Mówi się, że jest to drugi pod względem popularności i najczęściej używany sposób uszlachetniania druku. Zebrałam dla Was garść istotnych informacji, którymi chętnie się podzielę. Mam nadzieję, że zainspiruję Was do wykorzystywania tej techniki w praktyce.
Lakierowanie UV to zabezpieczenie druku przed uszkodzeniami zewnętrznymi (zarysowania, otarcia), jak i podniesienie atrakcyjności wydruku pod względem estetycznym. Oprócz tego nadawana jest grubość oraz sztywność papierom, które są cieńsze. Sam proces nie jest skomplikowany – płaszczyzna arkusza jest pokrywana lakierem wybiórczo lub w sposób całościowy. Warstwa lakieru jest utrwalana poprzez promieniowanie UV. W poligrafii istnieją różne rodzaje lakierów, ale o tym nieco później. Uszlachetnienie to jest popularne z uwagi na szybki czas wykonania i zadowalające efekty. Najczęściej lakierowanie UV jest stosowane na katalogi, ulotki, opakowania, kalendarze, okładki.
Tak jak wspominałam powyżej, lakierowanie może odbywać się na całej powierzchni, jak również na wybranych elementach. Mamy zatem do czynienia z lakierowaniem całościowym lub wybiórczym. Lakierowanie całościowe, jak i foliowanie ma nadać danej pracy jeszcze większej trwałości i estetycznego wyglądu. Arkusz po lakierowaniu jest zdecydowanie sztywniejszy niż po zafoliowaniu. Warto jednak wiedzieć, że sztywność ta może doprowadzić do popękania. W poligrafii są różne rodzaje lakierów, jednak lakier UV jest zdecydowanie bardziej odporny, trwalszy oraz bardziej błyszczący niż lakier dyspersyjny czy offsetowy.
Porównując lakierowanie UV do foliowania trzeba wiedzieć, że w przypadku lakierowania nie każde podłoże będzie się nadawać. Eliminuje się papiery niepowlekane oraz takie, które mają niskie gramatury. Używając lakierowania całościowego trzeba być świadomym, że każdy kontakt arkusza z palcami spowoduje odciśnięcie linii papilarnych na powierzchni.
Drugim sposobem uszlachetnienia jest lakierowanie wybiórcze. Jest stosowane w celu uwypuklenia lub podkreślenia wybranego elementu w naszym projekcie. Najczęściej lakierowane są: logo firmy, tekst, zdjęcie, znak graficzny. Najczęściej stosowane są lakiery matowe lub błyszczące.
Obecnie łączy się lakierowanie z foliowaniem, czyli nanoszony jest lakier błyszczący równocześnie z folią matową. To sprawia, że projekt jest elegancki, zabezpieczony, a elementy przewodnie należycie wyeksponowane.
Chcąc zastosować lakier wybiórczy, trzeba przygotować prawidłową maskę, która będzie idealnym odwzorowaniem wymiarów oraz wszelkich elementów w publikacji, które będą lakierowane. Maskę przygotowuje się na dwa sposoby:
Zarówno w pierwszym, jak i drugim wariancie maska powinna składać się z jednego 100% koloru, ponieważ masek na lakier wybiórczy nie rastruje się.
Dla drukarni należy przygotować trzy pliki, które będą jednakowych wymiarów:
Nie zaleca się stosowania lakierowania wybiórczego na małe elementy (poniżej 5 mm), ponieważ lakier może ulec rozlaniu.
Przyjmuje się, że każdy papier jest odpowiedni do lakierowania. Jednak w przypadku papieru niepowlekanego (offsetowego) z reguły nie wykonuje się lakierowania, ponieważ może dojść do przebicia lakieru na odwrotną stronę papieru. Nie oznacza to, że nie można tego wykonać, ponieważ stosując zabieg dwukrotnego lakierowania – pierwsze jest wstępne i ma zabezpieczyć powierzchnię przed przesiąkaniem lakieru, natomiast drugie (zasadnicze) wykonuje się na warstwie zabezpieczającej. Jednak najczęściej używanymi papierami do lakierowania UV, są papiery powlekane.
Co do gramatury papieru, to zazwyczaj stosowane są papiery powyżej 150g. Jeśli zastosujemy cieńszy papier, istnieje ryzyko, że papier dkształci się w druku, czyli może zostać pofalowany. To z kolei spowoduje niedokładne nakładanie lakieru i tym samym wpłynie na estetykę naszego projektu. Dlatego żeby uniknąć takich niebezpieczeństw, wybiera się papiery o gramaturze 200g, gdzie problem nie występuje.
A co jeśli zaprojektowaliśmy elementy w miejscach złamywania i chcemy, aby został położony tam lakier UV? Należy w miejscu gdzie przebiegają falce narysować białe linie, które będą o grubości ok. 0,5 mm albo 1mm linie rastrowe. Spowoduje to, że lakier nie zostanie nałożony w tym miejscu, a brak farby w tym miejscu jest niezauważalny gołym okiem.
Czy każdy druk możemy polakierować? Przede wszystkim arkusz drukarski musi być wysuszony przed tym, jak zostanie przekazany do lakierowania. Następnie wietrzy się arkusz, aby przyspieszyć schnięcie farby. Doba to minimalny czas pomiędzy zakończeniem druku, a rozpoczęciem lakierowania.
Warto wspomnieć, że jeśli chcemy lakierować powierzchnię arkusza, należy ten arkusz zadrukować farbami, które przyjmują lakier. Są to farby odporne na rozpuszczalniki oraz alkalia mające zastosowanie w lakierowaniu. O ile drukarnie offsetowe stosują się do tych zaleceń, o tyle w druku cyfrowych dochodzi czasami do uchybień. Wyjątkiem jest maszyna HP indygo, gdzie tonery spełniają wymogi do lakierowania powierzchni arkusza.
Jak już jesteśmy w temacie lakierów, to można dokonać ich klasyfikacji. W poligrafii podział ten został dokonany ze względu na zastosowanie, skład.
Lakierowanie UV to technika, która zazwyczaj łączy się z innymi uszlachetnieniami, takimi jak hot-stamping. Warto jednak pamiętać, żeby nie przekombinować z ilością uszlachetnień, bo mają one przede wszystkim wzbogacać projekt, ale też go nie przytłaczać. Cała finezja tkwi w odpowiednim i przemyślanym doborze zarówno surowca, jak i uszlachetnienia, tak aby wszystko stanowiło spójną całość
autor: Patrycja Glanc