Tuż przed pojawieniem się pandemii odbyły się ważne targi dla architektów, projektantów oraz wykonawców: 4 DAYS OF DESIGN. Warto wrócić i przypomnieć sobie jakie trendy obowiązują w tym roku.

Tuż przed pojawieniem się pandemii odbyły się ważne targi dla architektów, projektantów oraz wykonawców: 4 DAYS OF DESIGN. Warto wrócić i przypomnieć sobie jakie trendy obowiązują w tym roku.

Znawcy branży wnętrzarskiej przewidywali i zapowiadali, że złoto trzyma się dobrze. Jednak nie sądziliśmy, że ten trend będzie tak wyraźny. Wchodząc na targi i mijając kolejne stoiska poczuliśmy się wręcz oprószeni złotem. Przynajmniej na połowie stoisk był chociaż minimum jeden element zloty. Złoto pojawiało się w elementach samej zabudowy stoisk, w meblach, obrazach, armaturze łazienkowej a nawet w sprzęcie AGD.

 

Naszą uwagę przykuł między innymi toster firmy SMEG. Chyba nie potrzeba go nawet włączać, po prostu chce się, żeby był w mojej kuchni i lśnił.

smeg-1.jpg

Złoto w obrazach to już nie tylko rama, ale także tło czy wręcz cała kompozycja. Sztuki zresztą było w tym roku zdecydowanie więcej. Było na czym oko zawiesić.

20200207_115947.jpg

Złota armatura kojarząca się nam dotychczas ze stylizowanymi bateriami kranowymi i prysznicowymi, ewoluowała w nowoczesne wzornictwo nie wyłączając deszczownicy. Jak zawsze rzecz gustu w jaki sposób wystylizujemy naszą łazienkę, ale możliwości jest coraz więcej i to w bardzo eleganckich odsłonach. Lampy również obsypane były złotym pyłem. Okucia, wnętrza kloszy, złocone delikatnie szkło, jak gdyby bańka szklana zanurzona została w złotym płynie zanim zastygła. Nawet kamienie, które wykorzystywane są do produkcji blatów czy innych elementów domów, były złocone.
 

armatura 2.jpg

lampy 2.jpg

W tym kontekście złote nóżki w krzesłach czy złocona glazura już nie zaskakiwały – ale oczywiście podkreślały kult złota w 2020 r. Złoto naprawdę nadało smaku, było faktyczną ozdobą tegorocznych targów. W głównej części targów pomiędzy Spodkiem a budynkiem głównym ulokował wystawę swoich prac Oskar Zięta. Można było podziwiać, zamawiać i marzyć. Fani tego artysty z pewnością byli usatysfakcjonowani. Nam rzuciło się w oczy dużo srebra – czyżby zmiana trendu w 2021?

W dobie zmian klimatycznych nie mogło zabraknąć trendów związanych z naturą i ekologią, jednak w naszej ocenie nie było nic nowatorskiego. Oczywiście dużo drewna (a nie sklejki!), naturalnych kształtów jak chociażby poduszki przypominające kształtem zwiniętego węża oraz kominki ekologiczne. Jednak ani wzornictwo, ani zastosowanie materiałów nie wywołało efektu WOW.

20200207_094353.jpg

W kolorystyce mebli tapicerowanych ciemna zieleń i granat oraz niebieski (a przecież Classic Blue – Pantone 19-4052 to kolor roku 2020) trzymają się mocno, ale sporo było kolorów pastelowych.

20200207_094248.jpgPodsumowując widać wyraźnie, że Polacy są coraz bardziej odważni, jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Obserwują trendy i przełamują nawet tradycyjne beże, szarości, biel i czerń innymi kolorami, dodatkami, które zwracają uwagę i nadają wnętrzu wyrazisty charakter.


Czy złoto przetrwa dłużej czy jest to raczej zwykła sezonowa moda? Podzielcie się w komentarzach na naszym fanpagu https://www.facebook.com/antalis4interior/