Od jakiegoś czas na rynku są dostępne produkty o działaniu antybakteryjnym, które często teraz próbują być sprzedawane również jako antywirusowe. Postanowiliśmy przeprowadzić „śledztwo” i sprawdzić jaka jest prawda i jak pomóc klientom obiektywnie stwierdzić czy proponowany produkt spełnia ich potrzeby.

Od jakiegoś czas na rynku są dostępne produkty o działaniu antybakteryjnym, które często teraz próbują być sprzedawane również jako antywirusowe. Postanowiliśmy przeprowadzić „śledztwo” i sprawdzić jaka jest prawda i jak pomóc klientom obiektywnie stwierdzić czy proponowany produkt spełnia ich potrzeby.

Pierwszą grupą produktów są te, które opierają swoje właściwości na jonach srebra. Antybakteryjne właściwości jonów srebra są znane od końca XIX w. Dzisiaj wykorzystywane są bardzo szeroko również w laminatach którymi można pokrywać różnego rodzaju powierzchnie. Jak działają jony srebra – dodatnie jony srebra przyczepiają się do ujemnie naładowanych bakterii oddziałując na zakłócenie łańcucha oddechowego. W ogromnym uproszczeniu w ten sposób je zabijają. Zostało w testach potwierdzone, że te jony skutecznie usuwają cząsteczki wirusa HCoV-229E, który podobnie jak SARS CoV-2 należy do wirusów z grupy Alfa. Niestety dotychczas prowadzone badania nie potwierdziły działania wirusobójczego na SARS CoV-2. Trzeba pamiętać, że działanie promieniowania UV osłabia działanie jonów srebra. Ponieważ nigdzie nie znaleźliśmy badań związanych z trwałością jonów srebra w laminatach wystawionych na działanie promieniowania UV warto może o tym pamiętać. Jony srebra aktywują się i dobrze działają w wilgotnym środowisku. 


Druga grupa produktów to te które zawierają tlenek tytanu. Ten związek jest wykorzystywany od wielu lat w różnych materiałach. Dodanie dwutlenku tytanu do masy z której zrobiona jest np. płyta typu solid Surface powoduje, że na skutek procesu fotokatalizy (pod wpływem UV) aktywuje się proces chemiczny który z jednej strony niszczy bakterie znajdujące się na powierzchni, a z drugiej strony oczyszcza powietrze z niektórych związków. Nie odnaleźliśmy badań dotyczących wirusów, a w szczególności SARS CoV-2.


Trzeci związek wykorzystywany w produktach pokrywających powierzchnie to pirytionian cynku. Zawartość tego związku w laminatach daje właściwości antybakteryjne i przeciw grzybicze. Związek ten jest inhibitorem podziałów komórkowych. Wirusy się nie dzielą. Ich namnażanie odbywa się na poziomie molekularnym, tak więc te produkty nie mają działania antywirusowego. 


Warto podkreślić, że wszystkie preparaty chemiczne które działają powierzchniowo oddziałując po prostu na niszczenie białek i w ten sposób niszcząc różnego rodzaju drobnoustroje niszczą przecierane powierzchnie. Stąd pomysł na produkty zawierające związki antybakteryjne już w sobie. 


Jednak warto podkreślić, że np. laminat 3M Di-Noc z grupy monokolorów ma tak wysoką odporność na działanie czyszczących środków chemicznych jak stal. Wielokrotne przecieranie powierzchni pokrytej tym materiałem nie powoduje uszkodzenia powierzchni. 
 

Mamy nadzieje, że materiał będzie pomocny w Waszych wyborach. Jesteśmy również otwarci, aby sprawdzać wszelkie nowinki w tym zakresie. W końcu chodzi o nasze zdrowie.

 

płyn antybakteryjny

 

Szukasz odpowiedzi na swoje pytania? 

Skontaktuj się z nami!