Aktualności

SilverSaver – papier na wagę... srebra

15 lip 2022 —
Drukuj
SilverSaver – papier na wagę... srebra

Papier powstał, gdy ludzie zaczęli mieć potrzebę zapisywania i przekazywania sobie informacji. Dzięki temu wiemy, co działo się setki lat temu w różnych zakątkach świata. Ale czy komuś przyszłoby wówczas do głowy, że papier może służyć do ochrony cennych, choć niekoniecznie kruchych przedmiotów?

Papier powstał, gdy ludzie zaczęli mieć potrzebę zapisywania i przekazywania sobie informacji. Dzięki temu wiemy, co działo się setki lat temu w różnych zakątkach świata. Ale czy komuś przyszłoby wówczas do głowy, że papier może służyć do ochrony cennych, choć niekoniecznie kruchych przedmiotów?

Korozja metali najczęściej kojarzy nam się z metalami żelaznymi lub stopami żelaza. Nie każdy pamięta, że stal nierdzewna, którą wykorzystuje się do budowy urządzeń pracujących w trudnych warunkach (np. niskich temperaturach) bądź takich, od których wymagany jest wysoki reżim sanitarny (przemysł spożywczy, gastronomia), również ulega korozji.

Do zabezpieczania tego rodzaju metali stosowane są materiały VCI (w zależności od nośnika mogą to być papiery, folie czy emitery). W przypadku metali nieżelaznych, które również ulegają korozji, mówimy o patynowaniu, śniedzieniu czy białej korozji. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że dochodzi do reakcji metalu z tlenem atmosferycznym.

Nie tylko biżuteria – jakie są zastosowania techniczne srebra? 

Metal ten najczęściej kojarzy nam się z biżuterią, wyrobami takimi jak łańcuszki, kolczyki, bransoletki czy obrączki. Za jego popularnością przemawiają jego właściwości wizualne: możliwość polerowania, wysoki połysk oraz współczynnik odbicia światła oraz właściwości mechaniczne, czyli dobra ciągliwość oraz kowalność. I jak tu nie kochać srebra?


Do tego posiada ono najwyższą przewodność elektryczną i cieplną (znacznie wyższą niż miedź). Z tego powodu często jest wykorzystywane  do produkcji sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Pierwiastki srebra możemy spotkać w wysokiej klasy sprzęcie hi-fi, czy w stykach klawiatury komputera. 

Wysoki współczynnik odbicia światła oraz możliwość polerowania sprawiają, że srebro stosuje się także przy produkcji najwyższej klasy optyki i luster teleskopów. 


Nie zapominajmy również, że związki srebra zmieniają barwę pod wpływem światła. To właśnie dlatego azotan srebra czy – częściej – bromek srebra były wykorzystywane w fotografii analogowej. Do dziś, gdy chcemy nadać naszym zdjęciom nieco bardziej staromodnego wyglądu, wykorzystujemy efekt sepii. Obecnie wystarczy wybrać odpowiedni filtr w naszym aparacie czy komputerze. Kiedyś oznaczało to kilka godzin spędzonych w ciemni pełnej odczynników.


Co ciekawe, podarunek ze srebra oznacza również dbałość o zdrowie obdarowanej osoby. W końcu srebro zabija ogromną liczbę szkodliwych grzybów, bakterii i wirusów – i nieważne, czy mówimy tu o czystym srebrze wykorzystywanym do produkcji narzędzi medycznych, czy srebrze koloidalnym o powszechnie znanych właściwościach odkażających.

Nie tylko biżuteria

 

Co jest przyczyną pojawiania się czarnego nalotu na powierzchni srebra? 

Srebro jest metalem szlachetnym i jako taki nie wchodzi w reakcję z tlenem atmosferycznym. Czym jest więc czarny nalot pojawiający się na sztućcach czy naszej ulubionej biżuterii? Za tę sytuację odpowiedzialne są śladowe ilości tlenku siarki i siarkowodoru zawarte w powietrzu. W zależności od rejonu Polski zjawisko to może się potęgować, np. w uprzemysłowionych rejonach Śląska czy w czasie sezonu grzewczego w miejscu, gdzie powszechnie stosowane są do ogrzewania paliwa stałe. Jak widać, ten samoistny proces przebiega szybciej na terenach o większym zanieczyszczeniu. 

Oczywiście ten niechciany czarny nalot możemy usunąć mechanicznie. Łatwiej jest jednak zapobiegać jego powstawaniu.

 

W jaki sposób możemy zabezpieczyć srebro przed wpływem warunków zewnętrznych?

Czarny nalot na powierzchni srebra

W tym celu stosowane są specjalistyczne papiery z rodziny papierów VCI – różniące się jednak zasadniczo między sobą sposobem działania. Klasyczne papiery VCI uwalniają ze swojej powierzchni lotne związki polarne, które w sposób uporządkowany osadzają się na powierzchni zabezpieczanego metalu. Dokonując pasywacji powierzchni metalu, tworzymy na niej barierę ochronną przeciwdziałającą otaczającej wilgoci.

Oferowany przez Antalis papier SilverSaver, posiada jednak inny, bardziej efektywny sposób działania. Ponieważ trudno jest zbudować warstwę chroniącą powierzchnię metalu przed gazami – Silver Saver absorbuje siarkowodór i inne gazy zawierające siarkę, zanim wejdą one w reakcję z metalem. Produkowany na bazie bielonego papieru typu kraft SilverSaver może być umieszczany w bezpośrednim kontakcie z metalem bez ryzyka jego zabrudzenia lub odbarwienia. Opakowanie wykonane z tego papieru chroni części w trakcie produkcji, przechowywania, transportu i eksportu przez okres do dwóch lat w normalnych warunkach przechowywania.

Papier Silver Saver:

  • jest bezpieczny, bezwonny i nie pozostawia śladów przy bezpośrednim kontakcie z metalem,
  • może być używany w połączeniu z workami barierowymi lub jako bezpośrednie opakowanie (przy kontakcie powlekanej strony z powierzchnią metalu),
  • doskonale chroni cenne przedmioty, takie jak: biżuteria, monety, instrumenty muzyczne,
  • eliminuje konieczność czyszczenia przed lutowaniem i ostatecznym montażem części elektronicznych,
  • jest idealny do ochrony elektroniki, drutu, kosztowności i wszelkich części wykonanych ze srebra i innych metali szlachetnych.

 

Silver Saver jest dostępny w rolkach o różnych szerokościach, arkuszach i workach.

Papier Silver Saver