Rynek sprzedaży internetowej w ostatnich latach odnotowuje dynamiczny wzrost zarówno w skali globalnej jak również w Polsce.

Rynek sprzedaży internetowej w ostatnich latach odnotowuje dynamiczny wzrost zarówno w skali globalnej jak również w Polsce.

Znaczący wpływ na taką sytuację w 2020 roku miała epidemia wirusa COVID-19, która dla wielu firm stała się motorem do podjęcia zdecydowanych decyzji i szybkiego przejścia z kanału tradycyjnego do sprzedaży online.

 

Problem - czym wypełnić opakowanie?

Konieczność działania pod presją czasu, jak również wszelkie restrykcje i ograniczenia utrudniły dobre przygotowanie się do przeprowadzenia takiej transformacji. Powszechne zjawisko jakie mogliśmy zaobserwować w obszarze pakowania, szczególnie w pierwszych miesiącach pandemii, polegało na wypełnianiu paczek jakimkolwiek materiałem – nie ważne jakim, byle paczka dojechała w miarę nie uszkodzona, a i to czasem bywało nieosiągalne. Co może być przyczyną takiego podejścia do pakowania i przygotowywania przesyłek? Zapewne w wielu przypadkach kluczowym czynnikiem jest poszukiwanie najtańszego rozwiązania.

 

Czy to tanie rozwiązanie rzeczywiście jest tanie i czy tak naprawdę się opłaca? 

 

Często w analizach kosztowych procesu pakowania spotykamy się z uzasadnieniami, że np. pocięta tektura jest materiałem bezpłatnym, bo firma i tak ma wiele odpadu, który musi zutylizować więc taki wypełniacz w kalkulacji kosztowej ma pozycję równą zero. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że firma oprócz samego wypełniacza potrzebuje urządzenia do przetwórstwa takiej odpadowej tektury, miejsca do składowania tego materiału, a także rzadko kiedy kalkulowany jest koszt pracownika będącego operatorem urządzenia i przygotowującego surowiec do przetwórstwa. 

 

Powszechnie stosowaną grupą materiałów jest również folia bąbelkowa i "chrupki" piankowe. W obu przypadkach cena jednostkowa materiału jest bardzo niska, co zachęca do stosowania takich rozwiązań. Jednak czy ta niska cena jest realnym kosztem jaki ponosi jej użytkownik w związku z korzystaniem z tych materiałów w swoim procesie? Folia bąbelkowa jak również wypełniacz piankowy są materiałem objętościowym, co oznacza konieczność poświęcenia znacznej ilości powierzchni magazynu pod składowanie tych materiałów, a magazynowanie to koszt. Ponadto prace manipulacyjne oraz czynności związane już z samym zapakowaniem detali bywają uciążliwe. Folia bąbelkowa podczas pakowania produktu przez pracownika docinana jest najczęściej już na stanowisku do pakowania - zwiększa to ryzyko uszkodzenia towaru, ale także skaleczeń wśród pracowników. Dodatkowo, tak jak w pierwszym przypadku, pozostaje aspekt estetyki i dodatkowo samego poziomu zabezpieczenia produktu. 

 

 

Ryzyko utraty klienta

Unboxing experience jest bardzo ważnym aspektem w branży e-commerce. Złe pierwsze doświadczenie klienta zwiększają ryzyko jego utraty. Niezadowolony klient nie zdecyduje się zamówić ponownie. 

  • Rozdrobiony karton jako wypełnienie jest źródłem zabrudzenia, a pakowane produkty są pokryte pyłem i ścinkami papieru.
  • Chrupki piankowe są uciążliwe dla odbiorcy, dlatego, bo wysypują się z kartonu podczas rozpakowywania, co więcej dają bardzo niski poziom zabezpieczenia produktu, zwiększając prawdopodobieństwo jego uszkodzenia.
  • Folia bąbelkowa lub folia stretch jest mało estetyczna i zwykle jest jej za dużo w kartonie, robiąc złe wrażenie na kliencie. 

 

Co ważne, coraz więcej klientów deklaruje, że oczekują że opakowanie produktu będzie przyjazne środowisku. W poprzednim artykule przytoczyliśmy raport Sustainable Packaging Unwrapped wskazujacy na kluczowe oczekiwania konsumentów od opakowań ekologicznych:

 

 

64%

chce, aby opakowania podlegały recyclingowi.

 

53%

chce, żeby opakowanie nadawało się do ponownego użytku.

 

46%

chce, żeby opakowanie nie było o wiele większe niż produkt.

 

39%

chce, żeby opakowanie było biodegradowalne.

36% 

chce, żeby opakowanie było zrobione z materiałów z recycklingu.

35% 

chce, żeby łatwo oddzielało się różne elementy opakowania podczas segregacji śmieci.

 

Wybór materiału do wypełnień nie jest łatwy. Z pewnością powinien być dostosowany do pakowanego produktu i w jak największym stopniu spełniać oczekiwania klienta. W Antalis specjalizujemy się w rozwiązaniach dedykowanych pod e-commerce ze szczególną uwagą poświęconą systemom wypełnień i amortyzacji.  

 

Rozpakowywanie przesyłki

Rozpakowywanie przesyłki

Voidfill_application

Voidfill_application

Voidfill_application

Jesteś ciekawy jakie alternatywne rozwiązania możemy Ci zaproponować? Zapoznaj się z naszą ofertą.