Z tego artykułu dowiesz się jak prawidłowo pakować przesyłki e-commerce, co robić, aby maksymalizować oszczędności na wysyłce, a także w jaki sposób zaspokajać oczekiwania Twoich klientów.

Z tego artykułu dowiesz się jak prawidłowo pakować przesyłki e-commerce, co robić, aby maksymalizować oszczędności na wysyłce, a także w jaki sposób zaspokajać oczekiwania Twoich klientów.

1. Używaj opakowania, którego wymiary są dopasowane do Twojego produktu

Staraj się używać opakowania, którego wielkość dopasowana jest do produktu. Pudło wysyłkowe powinno dawać możliwość użycia odpowiedniej ilości materiałów wypełnieniowych, ale w odpowiedniej proporcji w stosunku do wagi i wymiarów produktu. Użycie zbyt dużego pudła wywoła negatywna reakcję u Twoich klientów i podniesie koszty wysyłki. W przypadku małych produktów dobrym pomysłem jest zapakowanie produktu w kopertę bąbelkową, ekologiczną kopertę SUMO, kopertę z tektury falistej lub owijkę Multiwell. 

Blog-N1-solution-3.jpg

 

2. Odpowiednio zabezpiecz produkty na czas wysyłki i transportu

Jest to szczególnie ważne w przypadku wysyłki delikatnych i wrażliwych przedmiotów. Brak właściwego zabezpieczenie produktów może prowadzić do ich uszkodzenia w czasie wysyłki. W konsekwencji generuje to dodatkowe koszty oraz obniża chęć powtórnych zakupów u Twoich klientów.

PL_6zasad1.jpg

3. Używaj materiałów opakowaniowych, które są z recyklingu i które łatwo poddać procesowi recyklingu

Używanie materiałów z recyklingu oraz takich, które można łatwo poddać recyklingowi, nie tylko pozytywnie wpływa na środowisko, ale poprawia Twój wizerunek u świadomych klientów. 

Voidfill_application3.jpg

 

Mając do wyboru dwie opcje opakowania zawierającego produkt o tej samej jakości, ogromna większość (dziewięciu na dziesięciu) Europejczyków (91,5%) stwierdziła, że wybiera opakowanie zawierające o 85% mniej plastiku. Na pytanie, czy zapłaciliby 12,5% więcej za taki produkt, 62% respondentów przyznało, że są skłonni to zrobić.Badanie ZLECONE PRZEZ DS SMITH

 

4. Stosuj opakowania wielokrotnego użytku

Używaj opakowań, które pozwalają na ich ponowne wykorzystanie. 53% respondentów w raporcie Sustainable Packaging Unwrapped wskazuje, że oczekuje od opakowania ekologicznego, aby nadawało się do ponownego użytku. Zachęć swoich klientów do tego, aby przetworzyli karton w coś kreatywnego, może to być pojemnik na przybory biurowe.

 

5. Używaj jednorodnych materiałów opakowaniowych

Stosując opakowania, które wykonane są z tego samego rodzaju materiału (np. z papieru), ułatwiasz swoim klientom segregację, co z pewnością pozytywny wpływa na odzysk surowców wtórnych do ponownego ich wykorzystania.

 

PL_6zasad2.jpg

 

6. Przekraczaj oczekiwania klientów

Twoi klienci często nie wiedzą, jakiego rodzaju opakowania mogą się spodziewać. Innowacyjne i ciekawe opakowanie może pozytywnie wpłynąć na ich doznania podczas rozpakowywania przesyłki. Zadbaj o to, żeby opakowanie podkreślało wartość Twojej marki i zachęcało klientów do ponownego jej wyboru.

 

PL_zdjecie2.jpg