Zmiana sposobu dystrybucji towarów, przez bardzo dynamiczny rozwój e-handlu spowodowała zmianę naszych zachowań konsumpcyjnych.

Zmiana sposobu dystrybucji towarów, przez bardzo dynamiczny rozwój e-handlu spowodowała zmianę naszych zachowań konsumpcyjnych.

Dlaczego stosujemy materiały amortyzujące?

Brak możliwości sprawdzenia działania / dopasowania czy fizycznego porównania z innych produktem, nie jest już główną barierą dokonania transakcji. Zwiększenie ilości przesyłek czy możliwość odebrania przesyłki ze specjalnych punktów, spowodowało spadek kosztów dostarczenia towaru do indywidualnego odbiorcy. 
Opakowania jednostkowe spełniają przede wszystkim funkcję marketingową. Funkcja ta jest istotna w przypadku handlu tradycyjnego. W przypadku e-handlu opakowanie musi spełniać dodatkowe funkcje. Przede wszystkim dostatecznie chronić przed powstaniem zmian jakościowych oraz czynnikami na które jest narażony produkt podczas transportu i magazynowania. 

Konieczność dostarczenia produktu bezpośrednio do konsumenta wymaga dostosowania opakowania do spodziewanych warunków. W przypadku e-handlu koniecznością jest stosowanie pakowania dwu-stopniowego, czyli zapakowany produkt musimy uzbroić w dodatkowe zabezpieczenia, które nie były przewidziane przez producenta. 
Zastosowanie systemów amortyzacji i wypełnień umożliwia dystrybucję towarów wrażliwych na uszkodzenia mechaniczne powodowane przez uderzenia, wstrząsy i wibracje. 

 

Systemy amortyzacji

 

Systemy amortyzacji

 

Jaki jest cel użycia materiałów amortyzujących i wypełnień?

Pakowanie produktów delikatnych, czyli takich które mogą ulec uszkodzeniom w drodze do konsumenta, wymusza innego zabezpieczenia. Sprzęt elektroniczny, komputery, wrażliwa otwarta elektronika, czy takie produkty jak szkło, ceramika, porcelana, wymagają opakowania które:

  • Zapewni należyty poziom zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą powstać w wyniku naprężeń mechanicznych, uderzeń, wstrząsów lub wibracji.
  • Umożliwi dostosowanie paczek do standardowego rozmiaru lub umożliwi spakowanie kilku niestandardowych przesyłek w jedno opakowanie zbiorcze.

 

Prawdziwym wyzwaniem jest takie ułożenie w opakowaniu zbiorczym produktów, aby ich wzajemny kontakt nie powodował uszkodzeń. Pakowanie produktów skrajnie wrażliwych np. porcelanowej filiżanki razem z produktem o wysokiej masie i małym gabarycie, wymaga zastosowania odpowiednio dobranego materiału amortyzującego, jak również stabilizowania całości przesyłki.

 

W jaki sposób działają materiały amortyzujące?

W wyniku uderzenia, wibracji czy przeciążeń na zapakowany przedmiot działa energia kinetyczna, której wielkość zależy od masy i prędkości. Materiały amortyzujące mają za zadanie przekształcić cześć energii kinetycznej na energię odkształcenia, powstałą wskutek deformacji. Materiał amortyzujący musi charakteryzować się odpowiednią siłą tłumiącą oraz zapewnić odpowiednią drogę hamowania. Zbyt mała droga hamowania (co może nastąpić przy pakowaniu w materiał o zbyt dużej gęstości lub małej grubości) powoduje że, siła oddziałująca na element będzie zbyt duża, co może spowodować jego uszkodzenie.

 

Systemy amortyzacji

 

Systemy amortyzacji

 

Jakie wymagania stawiamy przed materiałami amortyzującymi?

1. Stabilność tłumienia drgań

Materiał amortyzujący powinien zapewniać takie same parametry przez cały czas.

 

2. Odpornością na warunki klimatyczne

Zmiana wilgotności, temperatury, działanie światła, nie powinna spływać do zdolność amortyzującą.

 

3. Brak wpływu na stan lub funkcjonalność

W przypadku pakowania tzw. otwartej elektroniki, materiały amortyzujące nie powinny powodować powstawania ładunków statycznych. Czy w przypadku pakowania materiałów wrażliwych na korozję charakteryzować się odpowiednim pH i nie absorbować wilgoci z otoczenia.

 

4. Ekonomicznie uzasadnione

W przypadku realizacji sprzedaży produktu o małej wartości koszt dodatkowego opakowania oraz materiałów amortyzujących może przewyższyć wartość sprzedawanego przedmiotu.
 

Trudno wskazać uniwersalne rozwiązanie zabezpieczające daną aplikację przed uderzeniem z niekontrolowanym ruchem niewyhamowanej masy. Dobór zależny jest od wielu czynników. Przy wyborze odpowiedniego materiału amortyzacyjnego należy uwzględnić specyfikę produktu, przewidzieć możliwe naprężenia podczas transportu. Bardzo istotne jest takie zaprojektowanie punktów styku z pakowanym produktem, aby powstające naprężenia statyczne nie powodowały uszkodzeń. Odpowiednia gęstość materiału amortyzacyjnego, jego grubość i powierzchnia styku mogą zredukować oddziałujące siły do oczekiwanego poziomu.

 

Systemy amortyzacji

 

Systemy amortyzacji