Folie stretch zostały wprowadzone do użycia we wczesnych latach 70-tych. Prosty sposób aplikacji oraz poziom zabezpieczania spopularyzował tą technikę przygotowania wysyłek do transportu.

Folie stretch zostały wprowadzone do użycia we wczesnych latach 70-tych. Prosty sposób aplikacji oraz poziom zabezpieczania spopularyzował tą technikę przygotowania wysyłek do transportu.

W jaki sposób możemy ograniczyć zużycie tego popularnego materiału opakowaniowego?

Rosnące koszty surowców, konieczność ponoszenia opłat za wprowadzone opakowanie na rynek czy nasza osobista troska o środowisko, sprawiła że oferowana przez Antalis Poland usługa Stretch Consult, staje się coraz bardziej popularna.
 

„….Niezależnie od tego, czy uważasz, że masz problem z użyciem folii stretch, czy nie, zawsze warto poprosić dostawcę o przeprowadzenie audytu. Antalis oferuje konsultacje, podczas których dokonamy przeglądu procesu owijania palet, maszyn i folii. Wprowadzając zalecane usprawnienia w stosowanych materiałach eksploatacyjnych oraz parametrów – pomogliśmy klientom zaoszczędzić do 70% kosztów folii oraz ograniczyć ilość powstających odpadów…”


Z naszych doświadczeń wynika że większość firm owija palety znacznie większą ilością folii stretch, niż jest to konieczne. Wykorzystując nasza doświadczenie, możliwe jest wagowe zmniejszenie zużycia folii, a co za tym idzie obniżenie kosztów pakowania.

 

Stretch consult

 

Stretch consult

 

Najczęstsze przyczyny nadmiernej aplikacji folii:

  1. Błąd operatora

Podczas owijania palety, ilość zaaplikowanej folii zależy od doświadczenia operatora - aby zapewnić bezpieczeństwo ładunku, kuszące może być wykonanie dodatkowych owinięć. W praktyce, ponadnormatywne użycie folii nie zwiększa stabilności ładunku, a jedynie podnosi koszty pakowania. Dodatkowo zbyt duża ilość folii może powodować uszkodzenia ładunku przez zbyt duży nacisk na pakowany produkt. Gwarancję właściwego pakowania uzyskujemy poprzez odpowiedni dobór folii, jej prawidłowe rozciągnięcie oraz określoną ilość owinięć.

W przypadku owijania ręcznego, prawidłowe pakowanie zależy od dyscypliny operatora. Skuteczne i równomierne owinięcie palety jest trudne oraz nie zapewnia powtarzalności. Pełną kontrolę możemy uzyskać jedynie w przypadku automatyzacji procesu, która daje nam:

  • pełne wykorzystanie właściwości folii stretch,
  • powtarzalność pakowania,
  • mniejszą ilość uszkodzeń i zwrotów,
  • zwiększenie wydajności,
  • poprawę ekonomiki.

 

2. Stosowanie niewłaściwego rodzaju folii

Decydując się na zakup owijarki palet wyposażonej w dany typ karetki, jesteśmy zobligowani do stosowania folii o odpowiednich parametrach. Właściwie dobrana folia stretch, powinna umożliwiać pracę urządzenia z wykorzystaniem jego pełnych parametrów technicznych.

Jedną z przyczyn używania zbyt dużej ilości folii, jest niewłaściwy jej dobór do posiadanej maszyny. Kupowanie drogiej folii o wysokiej rozciągliwości i stosowania jej na owijarce, gdzie rozciąg następuje w wyniku dohamowania rolki, nie tylko podnosi koszty pakowania, ale przyczynia się także do zbyt niskiego napięcia folii na palecie.

Odwrotna sytuacja, czyli stosowanie folii o niskich parametrach na owijarce ze wstępnym rozciągiem, powodować będzie ryzyko zrywanie się folii (co skutkuje koniecznością powtórnego owijania palety) lub koniecznością pracy z folią bez zastosowania rozciągu, co będzie prowadziło do niewłaściwego ustabilizowania ładunku na palecie.

Wybierając materiał opakowaniowy, bardzo często jesteśmy pod presją obniżenia kosztu pakowania. Wybór folii stretch, uwzględniający jedynie cenę, może prowadzi do poodejmowania błędnych decyzji. W ramach usługi Stretch Consult przedstawimy sposoby obniżenia kosztu pakowania z zachowaniem stabilności ładunku. Częścią tego programu jest też sesja szkoleniowa, w trakcie której omawiamy dobór właściwego sposobu owijania do owijanego ładunku.

 

services packaging

Aby uzyskać więcej szczegółowych informacji, skontaktuj się z nami: