Człowiek, zainspirowany przyrodą, odkrywa koło i wykorzystuje je, aby ułatwić sobie wykonywanie codziennych zadań. Tak w bardzo dużym skrócie wyglądał pierwszy krok na drodze do tego, co dziś znamy jako cały przemysł motoryzacyjny.

Człowiek, zainspirowany przyrodą, odkrywa koło i wykorzystuje je, aby ułatwić sobie wykonywanie codziennych zadań. Tak w bardzo dużym skrócie wyglądał pierwszy krok na drodze do tego, co dziś znamy jako cały przemysł motoryzacyjny.

Rozwój tego sektora w formie, która jest znana do dziś, przypada na XIX wiek. Co ciekawe, w tym samym okresie, wraz z rewolucją przemysłową i rozwojem produkcji masowej, powstały pierwsze opakowania, które miały chronić właściwości coraz większej gamy produktów, zaspokajających ludzkie potrzeby.

Jakie powinno być idealne opakowanie? - to pytanie jest stawiane od dawna i wiemy, że jeszcze nie padła na nie ostateczna odpowiedź. Tak jak na początku z kołem - inspiracji możemy szukać w przyrodzie - skorupka jajka, łupina orzecha, skórka banana – zaangażowanie minimum środków dla zapewnienia skutecznej ochrony i zagwarantowania wielu dodatkowych funkcji (choćby informacyjnej).
Przyroda podpowiada nam, jak solidnie chronić to co cenne, tak aby użyte surowce ostatecznie nie stały się zbędnym odpadem, lecz cennym zasobem do ponownego wykorzystania. Motoryzacja i opakowania to wyzwania, którymi w Antalis Industrial Packaging zajmujemy się na co dzień. W jednym z naszych projektów połączyliśmy przemysł motoryzacyjny, efektywne pakowanie chroniące produkt i złożone aspekty ekologiczne - naturalny materiał z potencjałem na „drugie życie”.

Dzisiejsze pojazdy to zaawansowane konstrukcje, które pracując z nami i dla nas każdego dnia, co jakiś czas potrzebują naszej uwagi. Taka jest natura rzeczy, że nic nie jest na zawsze i wraz z upływem czasu ulega zużyciu. W przypadku pojazdów samochodowych dochodzi jeszcze jedna kwestia. Wiele ich elementów ma tak naprawdę jedno zadanie (trochę analogiczne do idealnego opakowania) - chronić to co najcenniejsze w ich wnętrzu - nasze zdrowie, a często życie. Zapewnianie niezawodności to trudne zadanie dla rozsianych po całym kraju stacji serwisowych, których sukces zależy od sprawnych, codziennych dostaw oryginalnych części zamiennych.

 

Ekologiczne systemy pakowania części zapasowych i ich logistyka
 

W przypadku Grupy Volkswagen, za to zadanie odpowiada Centrum dystrybucyjne w podpoznańskich Komornikach, gdzie od kilku lat, jako element systemu zabezpieczania transportowego, wykorzystywane są przekładki papierowe systemu PadPak firmy Ranpak. Projekt ten rozwijał się według kolejnych etapów, z których najważniejsze to:

  1. poznanie potrzeb i prezentacja idei systemu wypełnień papierowych,
  2. prezentacja urządzeń i próba wspólnego pakowania standardowych produktów,
  3. wybór wariantu systemu do testów w dłuższym okresie - instalacja i szkolenie liderów/ operatorów/ użytkowników,
  4. podsumowanie okresu testowego i decyzja co do dalszych losów projektu,
  5. po decyzji o kontynuowaniu współpracy, dalszy rozwój i usprawnienia, regularne dostawy materiałów eksploatacyjnych, opieka serwisowa, szkolenia dla operatorów.

W przypadku Centrum Dystrybucyjnego Volkswagen, do pakowania bardziej wymagających produktów, takich jak duże elementy poszycia karoserii, maski, wykorzystywane są przekładki z papieru trójwarstwowego. Materiał został dobrany tak, aby zapewnić 100 proc. ochronę podczas transportu. Jest to szczególne wyzwanie z uwagi na duże gabaryty, ostre krawędzie, wystające elementy mocujące, a wreszcie sam pakowany produkt, który w przypadku uderzenia ulega trwałemu odkształceniu. Odpowiednio uformowane i właściwie użyte przekładki papierowe, pozwalają na zawieszenie produktu na swoistej poduszce amortyzującej.

Części wysyłane w opakowania stalowych (pojemniki kratowe typu Gitterbox) zabezpieczane są przy pomocy przekładek z papieru jednowarstwowego. Jest to wystarczająca ochrona, która zapobiega głównie przemieszczaniu się opakowań jednostkowych. Dodatkowo, klient stosuje przekładki dla poprawy środowiska pracy. Przekładki docięte automatycznie na odpowiednią długość, umieszczone na dnie pojemników (KLT), do których kompletowane są części zamienne, znacząco obniżają hałas wewnątrz hali magazynowej powstający przy przesuwaniu pojemników na transporterach rolkowych.

Ekologiczne systemy pakowania części zapasowych i ich logistyka

Ekologiczne systemy pakowania części zapasowych i ich logistyka

Przysłowie mówi, że: „papier jest cierpliwy: wszystko przyjmie”. My w Antalis Industrial Packaging rozumiemy to nie jak biurokraci, lecz specjaliści ochrony Państwa najcenniejszych produktów. Papier wszystko przyjmie na siebie i dzięki swoim naturalnym cechom takim jak m.in. elastyczność, sprężystość, izolacyjność, ochroni zapakowany produkt podczas całej, nierzadko wyboistej drogi, aż do rąk Państwa klientów. Ponadto tam, gdzie dotrze nasze opakowanie, nie staje się ono odpadem, lecz poszukiwanym surowcem.

Zapraszamy do kontaktu, chętnie połączymy nasze siły, aby także dla Państwa produktów znaleźć profesjonalne, optymalne systemy wypełnień i amortyzacji.

 

Artykuł pochodzi z AutomotiveSuppliers.pl, nr4 (55), ISSN 1899-4369, s.42-43, autor: Tomasz Gurbada – Antalis Key Account Manager