Nadszedł czas jesieni i coraz większych wahań temperatur. Wraz ze wzrostem wilgotności tworzy to idealne środowisko do powstawania korozji. Czy masz pewność, że Twoje części są odpowiednio zapakowane? A może chcesz uniknąć problemów w przyszłości i ograniczyć ryzyko konieczności przeprowadzania kosztowych procesów reklamacyjnych? Przygotuj się na okres jesienno-zimowy i nie daj się korozji!

Nadszedł czas jesieni i coraz większych wahań temperatur. Wraz ze wzrostem wilgotności tworzy to idealne środowisko do powstawania korozji. Czy masz pewność, że Twoje części są odpowiednio zapakowane? A może chcesz uniknąć problemów w przyszłości i ograniczyć ryzyko konieczności przeprowadzania kosztowych procesów reklamacyjnych? Przygotuj się na okres jesienno-zimowy i nie daj się korozji!

JAK DOCHODZI DO KOROZJI

Końcówka lata oraz jesień to okres, w którym możemy częściej spotykać się z problemem korozji elementów metalowych. Duże wahania temperatur pomiędzy dniem a nocą powodują bowiem wzrost wilgotności względnej (RH), czyli zwiększenie nasycenia powietrza parą wodną. Gdy jest jej w powietrzu za dużo, powietrze musi „poradzić” sobie z jej nadmiarem poprzez skraplanie. Powietrze osiąga wówczas tzw. punkt rosy, czyli moment, gdy zgromadzona w powietrzu para wodna nie może pozostać dłużej w postaci gazu i następuje jej skraplanie właśnie w formie np. rosy, mgły czy szronu.

rosa2[1].png

rosa1[1].png

Na co dzień konsekwencje tego procesu możemy zaobserwować właśnie w postaci porannej rosy na trawie czy drobnych kropelek wody na pajęczynach. Podobne zjawisko występuje także w czasie transportu i magazynowania w zmiennych warunkach atmosferycznych.  W okresie jesiennym niemiło zaczynają nas bowiem zaskakiwać chłodne poranki, co przyspiesza skraplanie się pary wodnej na zimniejszych przedmiotach. Nieprawidłowo przygotowana wysyłka czy źle zabezpieczone części metalowe w magazynie bardzo szybko zaczną korodować. Korozja może powstawać przy wilgotności względnej już od 40% RH.

korozja[1].png

JAK CHRONIĆ PRODUKTY PRZED KOROZJĄ?

Jedną z metod czasowej ochrony antykorozyjnej jest zastosowanie pochłaniaczy wilgoci, które mają za zadanie absorbować wilgoć zawartą w powietrzu. Odpowiednio wyliczona masa środka higroskopijnego umożliwia obniżenie wilgotności poniżej granicznej wartości 40% HR. Zabezpieczenie w postaci pochłaniacza wilgoci wymaga zastosowania opakowania zewnętrznego. Do pakowania produktów konieczne jest również zastosowanie certyfikowanego laminatu folii PET/Al/LDPE, który posiada wysoką barierowość dla pary wodnej. Ten sposób pakowania stosowany jest przeważnie do wysyłek drogą morską, gdzie mamy do czynienia z agresywnym środowiskiem w postaci słonej wody.

Inną metodą czasowej ochrony antykorozyjnej są materiały VCI (volatile corrosion inhibitors, czyli lotne inhibitory korozji), których zadaniem jest stopniowe uwalnianie związków, które spowalniają lub też całkowicie zatrzymują proces korozji. Są to związki polarne, które uwalniają się z nośnika i dyfundują wewnątrz opakowania. Ze względu na swoją budowę osadzają się na powierzchniach chronionego metalu, jak również emulgują do wody. Niski koszt oraz łatwy sposób aplikacji spowodował, że technika ta stała się podstawowym sposobem zabezpieczania elementów metalowych przed korozją.

Materiały VCI dostępne są w postaci płynów, proszków czy emiterów, których zastosowanie jest uzależnione od specyfiki produktu. Najczęściej jednak materiały VCI spotykane są w postaci:

  1. folii oraz
  2. impregnowanych papierów.

 

korozja produkty.png

 

 

FOLIE VCI

To najbardziej popularna forma materiałów antykorozyjnych. Ze względu na niską gęstość polietylen (PE) dość łatwo uwalnia zawarte w masie związki inhibitorów. Szacujemy, że po upływie 24 godzin od zapakowania produkty są już bezpieczne i gotowe do wysyłki. Ze względu na łatwość przerobu PE umożliwia otrzymanie materiału opakowaniowego w postaci folii stretch, wszelkiego rodzaju worków (płaskich, strunowych, z zakładkami) czy materiałów do bezpośredniego owijania (przekładek z perforacją, pianek pakowych, taśm maskujących). Dodatkowo folia LDPE gwarantuje odpowiednią barierowość dla pary wodnej oraz stanowi opakowanie zewnętrzne produktu.

PAPIERY VCI

Papier ze względu na swoją specyfikę, tj. możliwość akumulacji oraz łatwość uwalniania inhibitorów korozji, jest z powodzeniem stosowany jako uniwersalny nośnik związków VCI. Najczęściej papier VCI spotykamy jako papier typu kraft w postaci roli lub gotowych wykrojów. Papiery mogą być dodatkowo powlekane PE, krepowane czy wzmacniane siatką PET. Szacujemy, że przedmioty metalowe po zapakowaniu w papier VCI są gotowe do wysyłki już po upływie… 15 minut! Ze względu na łatwość uwalniania inhibitorów i wysoki poziom zabezpieczenia papiery VCI mogą być stosowane do zabezpieczania metali o wysokim stopniu zanieczyszczenia jak np. żeliwo.

 

Wszystkie opisane powyżej rodzaje najskuteczniejszych materiałów VCI znajdziesz w naszej ofercie.

JAK ZYSKAĆ OPTYMALNY POZIOM OCHRONY?

Najlepszy poziom ochrony swoich produktów uzyskasz dzięki naszej usłudze CorrConsult, w ramach której zespół ekspertów Antalis dokona przeglądu i certyfikacji środków ochrony antykorozyjnej zgodnie z dyrektywami dotyczącymi VCI. Doradzimy Ci w zakresie ochrony antykorozyjnej w całym łańcuchu procesów – od materiału podstawowego, produkcji, czyszczenia, aż po przechowywanie i transport. Pomożemy Ci wybrać najbardziej optymalne produkty antykorozyjne do Twojego rodzaju działalności, a jeśli zajdzie taka potrzeba, zaprojektujemy dedykowane opakowanie specjalnie dla Ciebie. Zrobimy wszystko, byś mógł pożegnać rdzę, która stanie się już tylko zmorą Twojej konkurencji!