Aktualności

Antalis uruchamia już szóste centrum projektowania opakowań - Packaging Design Center - innowacje nabierają tempa

12 cze 2019 —
Drukuj
Antalis uruchamia PDC

Warszawa, 6 czerwca 2019 r. – Rozwój sprzedaży przez Internet, konieczność automatyzacji procesów logistycznych oraz wysokiej ochrony produktów, rosnące wymagania dotyczące ochrony środowiska, a także większe potrzeby klientów w zakresie bardziej innowacyjnych opakowań, stawiają przed sektorem opakowaniowym nowe wyzwania.

Warszawa, 6 czerwca 2019 r. – Rozwój sprzedaży przez Internet, konieczność automatyzacji procesów logistycznych oraz wysokiej ochrony produktów, rosnące wymagania dotyczące ochrony środowiska, a także większe potrzeby klientów w zakresie bardziej innowacyjnych opakowań, stawiają przed sektorem opakowaniowym nowe wyzwania.

Opakowania powinno się produkować zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju – a przy tym w taki sposób, by były dokładnie dopasowane do potrzeb zamawiających. Ponadto powinny cechować się wysokim poziomem innowacyjności. Efekt? Producenci muszą mierzyć się ze specyficznymi wyzwaniami.

W reakcji na te trendy rynkowe europejski lider dystrybucji opakowań przemysłowych, Antalis, ukończył budowę szóstego centrum projektowania opakowań (Packaging Design Center). Zadanie powierzone centrum brzmi jasno: sprostać wyzwaniom, z jakimi mierzą się klienci firmy w Europie. Trzy takie centra znajdują się już w Niemczech, jedno w Danii, jedno w Wielkiej Brytanii – a najnowsze uruchomiono właśnie w Polsce.

Packaging Design Center Antalis – tu rozwijają się innowacje

Centrum projektowania opakowań zaspokaja szerokie, zróżnicowane potrzeby klientów. Właśnie tutaj specjaliści projektują rozwiązania, które mają zabezpieczać produkty i redukować liczbę uszkodzeń transportowych. W centrach opracowuje się koncepcje optymalizacji produkcji, a także doskonali logistykę zwrotów opakowań. Dzięki nowym centrom projektowania opakowań w Wielkiej Brytanii i w Polsce, Antalis umacnia swoją ekspercką pozycję w dziedzinie rozwiązań opakowaniowych projektowanych na zamówienie.

Art-pdc-2.jpg

– Wszystkie trzy nasze centra projektowe w Niemczech zaangażowane są w prace  w sektorze motoryzacyjnym. Właśnie tam trafiają najnowsze innowacje – opowiada Maria Ragusa, Inżynier ds. Opakowań w Antalis Packaging Design Centre w Leinfelden (Niemcy). – Na przykład dzięki naszym programom do projektowania 3D możemy tworzyć opakowania nawet jeśli produkt jeszcze nie istnieje – wyjaśnia. –  Co więcej, dostęp do bogatej biblioteki oprogramowania projektowego pozwala nam na wykorzystanie wielu typów danych od naszych klientów. W ten sposób ułatwiamy im życie, przejmując odpowiedzialność za realizację najbardziej skomplikowanej części procesu.

– Rok 2018 okazał się rokiem wyjątkowym – podkreśla  John Garner, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w nowym centrum projektowania opakowań w Anglii. – Stanęliśmy w obliczu nowego wyzwania: musimy mieć na uwadze potrzeby i ograniczenia współczesności, ale bez ryzyka najmniejszego uszczerbku dla jakości rozwiązań projektowych.

Świadomość bieżących i przyszłych wymagań doprowadziła do uruchomienia w Polsce nowego centrum projektowania w 2019 roku. Nowy ośrodek odpowiada na potrzeby Europy Wschodniej, a specjalizuje się przede wszystkim w obsłudze sektorów: logistycznego i motoryzacyjnego. Lokalizacja nowego centrum projektowego uzasadniona jest naszą strategią – wyjaśnia Christophe Hunaut – Dyrektor Zarządzający Antalis Poland oraz regionu CSEE. – Teraz będziemy mogli jeszcze sprawniej reagować na rosnące zapotrzebowanie na usługi projektowania opakowań w Europie Wschodniej.

Tego typu centra projektowania opakowań mają jeszcze jedną wielką zaletę: oferują unikalną interaktywność i osobiste zaangażowanie inżynierów w produkcję opakowania doskonałego. Dzięki centrom udaje się wdrażać nowe rozwiązania znacznie łatwiej, a obsługa klienta plasuje się na najwyższym poziomie.

Art-pdc-3.jpg

Art-pdc-4.jpg

Ekspercki zespół inżynierów i projektantów

Z tym trudnym zadaniem, jakim jest dostosowywanie rozwiązań do potrzeb klientów, mierzą się na co dzień inżynierowie opakowań Antalis. Nasi specjaliści odpowiedzialni są za projekty ponad 10 tysięcy rozwiązań opakowaniowych tworzonych na konkretne zamówienia.

Gdy klienci przychodzą do naszych centrów projektowych, zawsze staramy się rozpocząć nasz projekt od wnikliwej genezy ich potrzeb na opakowanie – mówi Aleksander Gwizdała, Dyrektor Sektora Packaging. – Klienci chcą też przetestować prototypy w realnych warunkach, a czasem przeprojektować opakowanie razem z naszymi specjalistami, by jeszcze bardziej zoptymalizować finalny projekt.

Sześć centrów projektowania opakowań Antalis oferuje również:

unikalne projekty: projektujemy rozwiązania szyte na miarę, dopasowane do konkretnych typów produktów, specyfikacji oraz procesów po stronie klienta.

zespół najlepszych ekspertów w branży: każde centrum projektowe zatrudnia zespół ekspertów, którzy pozostają do dyspozycji naszych klientów;

– Pomimo licznej konkurencji na rynku, nasze doświadczenie w projektach wielomateriałowych jest najbogatsze – podkreśla Aleksander Gwizdała – Efekt jest taki, że zawsze jesteśmy w stanie dostosować projekt do wymagań produktu, wybierając najodpowiedniejszy materiał.

elastyczność w podejściu do każdego klienta: nasi eksperci mają doświadczenie w pracy z różnymi odbiorcami – począwszy od firm rodzinnych poprzez małe i średnie przedsiębiorstwa, a skończywszy na dużych międzynarodowych organizacjach korporacyjnych. 

Trwałość i odnawialność są najważniejsze

W dzisiejszych czasach, gdy coraz bardziej zwracamy uwagę na stan środowiska naturalnego, podmioty z wszystkich sektorów przemysłu są bardzo świadome wpływu swoich opakowań na otoczenie.

Konieczność uwzględniania zasad zrównoważonego rozwoju to obowiązek wpisany w strategię Antalis. Wysiłki, jakie podejmujemy dzień po dniu, mają na celu redukcję naszego wpływu na środowisko dzięki projektowaniu i wdrażaniu inteligentnych rozwiązań opakowaniowych. Nasi inżynierowie zobowiązani są do projektowania możliwie jak najmniejszych opakowań – przy jednoczesnym zachowaniu zasady bezpieczeństwa produktu. Inspiracją dla naszych inżynierów jest zasada 3R (Reduce, Reuse, Recycle – ang. redukcja, ponowne użycie, recykling). Ślad ekologiczny naszych produktów jest coraz mniejszy.

Podczas pracy nasi inżynierowie pamiętają o projektowaniu zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju – w możliwie jak najszerszym zakresie.

Art-pdc-7.jpg

- Na przykład centrum projektowe Antalis w Niemczech intensywniej wykorzystuje opakowania jednolite (zwykle papierowe) i opakowania wielokrotnego użytku zarówno w procesach wewnętrznych, jak i w dystrybucji do klientów.

- W Polsce – wszędzie gdzie to możliwe – używamy materiałów przeznaczonych do recyklingu, np. polietylenu, papieru, polipropylenu. Wskazujemy też najbezpieczniejszą dla środowiska drogę ich ponownego przetworzenia lub utylizacji.

- Centrum projektowe w Anglii idzie o krok dalej w tym względzie. Podpisano umowę partnerską z Woodland Trust, organizacją działającą na rzecz ochrony lasów, która wspiera podmioty gospodarcze w nasadzeniach drzewostanów. Do tej pory pracownicy Antalis zasadzili tyle drzew w Kettering, że udało się zbilansować ślad węglowy wszystkich opakowań z tektury falistej i papieru. Na rok 2020 planujemy stuprocentowe zbilansowanie wszystkich tam produkowanych opakowań!

– Uznajemy doświadczenia klienta i zrównoważony rozwój za najważniejsze wyzwania przy produkcji opakowań. Dlatego też czujemy pewną odpowiedzialność – podkreśla Aleksander Gwizdała. – Nasze zobowiązanie polega na tym, by oferować klientom rozwiązania, które są nie tylko nowatorskie, ale też przyjazne środowisku. Jesteśmy odpowiedzialni za to, by zagwarantować wysoki poziom innowacyjności rozwiązań, a zarazem zapewnić taką samą wartość materialną produktu i jego wysoką jakość.