Ekologiczna strategia zrównoważonego rozwoju ma obecnie ogromne znaczenie. Z jednej strony coraz wyraźniej domagają się jej konsumenci, a z drugiej – jest to globalny problem, za który wszyscy ponosimy częściową odpowiedzialność. Opakowania ekologiczne muszą łatwo poddawać się recyklingowi, ale można je także wytwarzać z materiałów uzyskanych w ten sposób – w efekcie są one przyjazne dla środowiska.
Ekologiczna strategia zrównoważonego rozwoju ma obecnie ogromne znaczenie. Z jednej strony coraz wyraźniej domagają się jej konsumenci, a z drugiej – jest to globalny problem, za który wszyscy ponosimy częściową odpowiedzialność. Opakowania ekologiczne muszą łatwo poddawać się recyklingowi, ale można je także wytwarzać z materiałów uzyskanych w ten sposób – w efekcie są one przyjazne dla środowiska.
Opakowania tworzone z myślą o zrównoważonym rozwoju są bardzo istotnym elementem działań na rzecz ochrony środowiska. Teraz mają większe znaczenie niż kiedykolwiek, ponieważ zasoby naturalne wyczerpują się w szybkim tempie, a nieprzetworzone tworzywa sztuczne zanieczyszczają naszą planetę.
Rosnąca presja ze strony konsumentów i rządów podnosi priorytet społecznej odpowiedzialności biznesu w działaniach związanych z produkcją opakowań. Wraz z odpowiedzialnością pojawiają się nowe możliwości na globalnym rynku zrównoważonych opakowań, który ma osiągnąć wartość prawie 413 mld USD w 2027 roku przy złożonej rocznej stopie wzrostu wynoszącej ponad 6% od 2018 do 2027 (Global Sustainable Packaging Market Outlook, Research Nester, 2019).
Ekologiczne rozwiązania oznaczają również usprawnienie logistyki opakowań dzięki stosowaniu praktyk zgodnych ze strategią zrównoważonego rozwoju, które eliminują niepotrzebne komponenty i procesy. To zwiększa wydajność i jest korzystne zarówno dla naszej planety, jak i z perspektywy uzyskanych oszczędności.
Opakowania przyjazne dla środowiska mają wiele aspektów, najważniejszy jest wpływ na środowisko naturalne, a przykładem eko-aspektów może być:
Krótko mówiąc, produkcja opakowań przyjaznych dla środowiska sprowadza się do uwzględniania zasad zrównoważonego rozwoju i recyklingu wszystkich materiałów opakowaniowych.
Nie istnieje jedna definicja opakowania ekologicznego. To odpowiednia produkcja i odpowiedzialne korzystanie z opakowań przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju. Potrzebna do tego jest pogłębiona środowiskowa ocena cyklu życia. Dzięki niej łatwiej będzie korzystać z opakowań w bardziej przyjazny dla klimatu sposób, który pozostawia mniejszy ślad ekologiczny, generuje mniej odpadów oraz ogranicza zużycie energii i zasobów.
Konieczne jest tutaj spojrzenie na cały łańcuch dostaw: od działań podstawowych, zaopatrzenia, projektowania i dystrybucji, aż do końca cyklu życia i wreszcie wyprodukowania na nowo.
Badanie rzeprowadzone przez GlobalWebIndex w 2019 roku (Sustainable Packaging Unwrapped) wykazało, że 57% konsumentów gotowych jest zapłacić więcej za opakowania przyjazne dla środowiska. Natomiast 42% konsumentów stwierdziło, że ich codzienne przyzwyczajenia zakupowe determinowane są przez to, czy opakowania wykonano z materiałów zrównoważonych lub pochodzących z recyklingu.
Przewaga konkurencyjna
Ponadto, przyjęcie strategii zrównoważonego pakowania daje przewagę konkurencyjną, która poprawia wizerunek marki, przyciąga partnerów, zwiększa lojalność klientów, zmniejsza ryzyko i wpływa pozytywnie na pracowników.
Wytwarzanie opakowań przyjaznych dla środowiska zaczyna się od odpowiedzialnego pozyskiwania surowców, takich jak materiały elastyczne lub monomateriały, produkty roślinne i inne ekologiczne alternatywy. Można je włączyć do cyrkularnego łańcucha dostaw i tym samym zmniejszyć zużycie energii.
Oto kilka niezawodnych i innowacyjnych rozwiązań:
Wytwarzanie opakowań zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju zwiększa wydajność, ponieważ w ten sposób udaje się osiągnąć więcej mniejszym nakładem. Dzieje się tak dzięki przestrzeganiu reguły 3R: Reduse, Reuse, Recycle.
Opakowania przyjazne dla środowiska projektuje się pod kątem optymalnego rozmiaru, przestrzeni i masy, co prowadzi do zmniejszenia ilości odpadów. Wykonane są z twardszych i cieńszych substancji niż tradycyjne materiały opakowaniowe. Skutecznie więc chronią produkty przy mniejszym zużyciu surowców. Na przykład, wielowarstwowa folia typu stretch to wytrzymały i cienki materiał z tworzywa sztucznego, który skutecznie chroni produkty przy mniejszym zużyciu surowców. Przyczynia się to do zmniejszenia śladu węglowego opakowań.
Cykl życia opakowań jest krótki, ale można go wykorzystać w maksymalnym stopniu dzięki zastosowaniu uniwersalnych, odnawialnych surowców, które włącza się w cyrkularny łańcuch dostaw. Ekologiczne opakowania projektuje się w taki sposób, by nadawały się do wielokrotnego użytku i zwrotu, co czyni dostawy bardziej produktywnymi.
By spełnić coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony środowiska, do produkcji opakowań należy wybierać materiały, które pochodzą z recyklingu lub nadają się do ponownego przetworzenia. Dzięki recyklingowi opakowań ekologicznych można odzyskać surowce i wykorzystać je w innych produktach – w efekcie dochodzi do maksymalizacji wartości użytych materiałów.
Przyjęcie strategii zrównoważonego rozwoju wymaga optymalizacji w całym łańcuchu wartości i cyklu życia opakowania. Warto ją przeprowadzić ze względu na korzyści. Podejście ekologiczne z punktu widzenia menadżera w branży logistycznej oznacza bowiem korzystanie z mniejszej ilości materiałów i lepsze ich wykorzystanie.
Opakowania przyjazne dla środowiska stanowią dużą wartość dodaną w łańcuchu logistycznym. Wpływają pozytywnie nie tylko na planetę, ale także na konsumentów, którzy oczekują od marek coraz większej troski o środowisko. Dlatego właśnie teraz nadszedł doskonały moment, by działać proaktywnie na rzecz zrównoważonego rozwoju!