Innovation

Opakowania przyjazne dla środowiska: W jaki sposób zrównoważona strategia przynosi korzyści dla środowiska naturalnego i zwiększa wydajność.

09 lut 2022 — Logistyka, trendy, innowacje
Drukuj
Opakowania przyjazne dla środowiska: W jaki sposób zrównoważona strategia przynosi korzyści dla środowiska naturalnego i zwiększa wydajność

Ekologiczna strategia zrównoważonego rozwoju ma obecnie ogromne znaczenie. Z jednej strony coraz wyraźniej domagają się jej konsumenci, a z drugiej – jest to globalny problem, za który wszyscy ponosimy częściową odpowiedzialność. Opakowania ekologiczne muszą łatwo poddawać się recyklingowi, ale można je także wytwarzać z materiałów uzyskanych w ten sposób – w efekcie są one przyjazne dla środowiska.

Ekologiczna strategia zrównoważonego rozwoju ma obecnie ogromne znaczenie. Z jednej strony coraz wyraźniej domagają się jej konsumenci, a z drugiej – jest to globalny problem, za który wszyscy ponosimy częściową odpowiedzialność. Opakowania ekologiczne muszą łatwo poddawać się recyklingowi, ale można je także wytwarzać z materiałów uzyskanych w ten sposób – w efekcie są one przyjazne dla środowiska.

Opakowania tworzone z myślą o zrównoważonym rozwoju są bardzo istotnym elementem działań na rzecz ochrony środowiska. Teraz mają większe znaczenie niż kiedykolwiek, ponieważ zasoby naturalne wyczerpują się w szybkim tempie, a nieprzetworzone tworzywa sztuczne zanieczyszczają naszą planetę.
 
Rosnąca presja ze strony konsumentów i rządów podnosi priorytet społecznej odpowiedzialności biznesu w działaniach związanych z produkcją opakowań. Wraz z odpowiedzialnością pojawiają się nowe możliwości na globalnym rynku zrównoważonych opakowań, który ma osiągnąć wartość prawie 413 mld USD w 2027 roku przy złożonej rocznej stopie wzrostu wynoszącej ponad 6% od 2018 do 2027 (Global Sustainable Packaging Market Outlook, Research Nester, 2019).

Ekologiczne rozwiązania oznaczają również usprawnienie logistyki opakowań dzięki stosowaniu praktyk zgodnych ze strategią zrównoważonego rozwoju, które eliminują niepotrzebne komponenty i procesy. To zwiększa wydajność i jest korzystne zarówno dla naszej planety, jak i z perspektywy uzyskanych oszczędności.

Opakowania przyjazne dla środowiska – co to jest?

Opakowania przyjazne dla środowiska mają wiele aspektów, najważniejszy jest wpływ na środowisko naturalne, a przykładem eko-aspektów może być:

 • wykorzystywanie opakowań nadających się do recyklingu;
 • ponowne wykorzystanie materiałów;
 • mniejsze zużycie materiałów w opakowaniach;
 • tworzenie opakowań wolnych od substancji toksycznych w celu ochrony środowiska i pracowników;
 • wykorzystanie surowców pochodzących z recyklingu lub uzyskiwanych w sposób odpowiedzialny;
 • stosowanie takich metod produkcji, które zużywają mniej energii.

 

Krótko mówiąc, produkcja opakowań przyjaznych dla środowiska sprowadza się do uwzględniania zasad zrównoważonego rozwoju i recyklingu wszystkich materiałów opakowaniowych.

Nie istnieje jedna definicja opakowania ekologicznego. To odpowiednia produkcja i odpowiedzialne korzystanie z opakowań przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju. Potrzebna do tego jest pogłębiona środowiskowa ocena cyklu życia. Dzięki niej łatwiej będzie korzystać z opakowań w bardziej przyjazny dla klimatu sposób, który pozostawia mniejszy ślad ekologiczny, generuje mniej odpadów oraz ogranicza zużycie energii i zasobów.

Konieczne jest tutaj spojrzenie na cały łańcuch dostaw: od działań podstawowych, zaopatrzenia, projektowania i dystrybucji, aż do końca cyklu życia i wreszcie wyprodukowania na nowo.

 

Czego chcą konsumenci

Badanie rzeprowadzone przez GlobalWebIndex w 2019 roku (Sustainable Packaging Unwrapped) wykazało, że 57% konsumentów gotowych jest zapłacić więcej za opakowania przyjazne dla środowiska. Natomiast 42% konsumentów stwierdziło, że ich codzienne przyzwyczajenia zakupowe determinowane są przez to, czy opakowania wykonano z materiałów zrównoważonych lub pochodzących z recyklingu.

 

Przewaga konkurencyjna

Ponadto, przyjęcie strategii zrównoważonego pakowania daje przewagę konkurencyjną, która poprawia wizerunek marki, przyciąga partnerów, zwiększa lojalność klientów, zmniejsza ryzyko i wpływa pozytywnie na pracowników.

Surowce uzyskiwane w sposób odpowiedzialny

Wytwarzanie opakowań przyjaznych dla środowiska zaczyna się od odpowiedzialnego pozyskiwania surowców, takich jak materiały elastyczne lub monomateriały, produkty roślinne i inne ekologiczne alternatywy. Można je włączyć do cyrkularnego łańcucha dostaw i tym samym zmniejszyć zużycie energii.

 

Oto kilka niezawodnych i innowacyjnych rozwiązań:

 • Drewno można przetworzyć na tekturę i papier do wykorzystania w produkcji różnorodnych opakowań, które są biodegradowalne i łatwo poddają się recyklingowi. Trwałe opakowania z tektury falistej dostarcza się w płaskich paczkach – można je szybko złożyć jednym ruchem.
 • Skrobia kukurydziana jest materiałem organicznym o właściwościach podobnych do tworzywa sztucznego. Nadaje się doskonale do produktów o określonym zastosowaniu, takich jak pudełka na posiłki na wynos. Za jej pomocą można wytwarzać też różne tacki, butelki, torby i materiały wypełniające.
 • Korzenie grzybów zmieszane z odpadami rolniczymi stanowią opłacalną alternatywę jako materiał do produkcji organicznych opakowań przeznaczonych dla mniejszych produktów.
 • Papier z bagassy jest miazgą z włókien trzciny cukrowej wytwarzaną z ekstrakcji soku i stanowi dobry zamiennik dla opakowań papierowych w przemyśle spożywczym. Rozkłada się znacznie szybciej niż plastik.
 • Bambus rośnie szybko i jest materiałem wysoce odnawialnym. Dzięki swojej wytrzymałości i trwałości może służyć jako materiał ochronny. Stosuje się go jako zamiennik tektury falistej, pianek i materiałów formowanych z włókien papierowych.
 • Wodorosty morskie (makroalgi) to obficie występujący surowiec, który zyskuje na popularności również jako materiał na opakowania – zwłaszcza w przemyśle spożywczym (ze względu na to, że jest organiczny i przyjazny dla środowiska).
 • Tkaniny organiczne, takie jak konopie, bawełna, tapioka i liście palmowe, służą do wytwarzania toreb wielokrotnego użytku, które rozkładają się łatwiej i szybciej niż plastik.
 • Biodegradowalne tworzywa sztuczne i bioplastiki są dobrymi i wytrzymałymi substytutami plastiku. To materiały, które można poddawać recyklingowi. Wykorzystuje się je do produkcji taśm spinających, papieru testliner, folii typu stretch i folii do przykrywania palet, a także toreb.
Opakowania przyjazne dla środowiska

Zasada 3R : Mniej znaczy więcej... i wydajniej.

Wytwarzanie opakowań zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju zwiększa wydajność, ponieważ w ten sposób udaje się osiągnąć więcej mniejszym nakładem. Dzieje się tak dzięki przestrzeganiu reguły 3R: Reduse, Reuse, Recycle.

 

REDUCE - Unikaj tego, co zbędne

Opakowania przyjazne dla środowiska projektuje się pod kątem optymalnego rozmiaru, przestrzeni i masy, co prowadzi do zmniejszenia ilości odpadów. Wykonane są z twardszych i cieńszych substancji niż tradycyjne materiały opakowaniowe. Skutecznie więc chronią produkty przy mniejszym zużyciu surowców. Na przykład, wielowarstwowa folia typu stretch to wytrzymały i cienki materiał z tworzywa sztucznego, który skutecznie chroni produkty przy mniejszym zużyciu surowców. Przyczynia się to do zmniejszenia śladu węglowego opakowań.

 

REUSE - Używaj ponownie

Cykl życia opakowań jest krótki, ale można go wykorzystać w maksymalnym stopniu dzięki zastosowaniu uniwersalnych, odnawialnych surowców, które włącza się w cyrkularny łańcuch dostaw. Ekologiczne opakowania projektuje się w taki sposób, by nadawały się do wielokrotnego użytku i zwrotu, co czyni dostawy bardziej produktywnymi.

 

RECYCLE - Utylizuj

By spełnić coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony środowiska, do produkcji opakowań należy wybierać materiały, które pochodzą z recyklingu lub nadają się do ponownego przetworzenia. Dzięki recyklingowi opakowań ekologicznych można odzyskać surowce i wykorzystać je w innych produktach – w efekcie dochodzi do maksymalizacji wartości użytych materiałów.

Dobre dla planety – dobre dla konsumentów

Przyjęcie strategii zrównoważonego rozwoju wymaga optymalizacji w całym łańcuchu wartości i cyklu życia opakowania. Warto ją przeprowadzić ze względu na korzyści. Podejście ekologiczne z punktu widzenia menadżera w branży logistycznej oznacza bowiem korzystanie z mniejszej ilości materiałów i lepsze ich wykorzystanie.

Opakowania przyjazne dla środowiska stanowią dużą wartość dodaną w łańcuchu logistycznym. Wpływają pozytywnie nie tylko na planetę, ale także na konsumentów, którzy oczekują od marek coraz większej troski o środowisko. Dlatego właśnie teraz nadszedł doskonały moment, by działać proaktywnie na rzecz zrównoważonego rozwoju!