W ramach drugiej edycji Festiwalu AntwerpPhoto podczas licznych wystaw i wydarzeń swe prace zaprezentują fotografowie z Belgii i z całego świata. Olin Design ma przyjemność być sponsorem festiwalu. O wydarzeniu rozmawialiśmy z Kaat Celis, Dyrektor Festiwalu.

W ramach drugiej edycji Festiwalu AntwerpPhoto podczas licznych wystaw i wydarzeń swe prace zaprezentują fotografowie z Belgii i z całego świata. Olin Design ma przyjemność być sponsorem festiwalu. O wydarzeniu rozmawialiśmy z Kaat Celis, Dyrektor Festiwalu.

1/ Jak powstała koncepcja zorganizowania festiwalu?

Międzynarodowy festiwal fotografii w Antwerpii jest organizowany przez AntwerpPhoto. Postrzegamy fotografię jako język przyszłości, język wizualny, zrozumiały dla wszystkich.  W okresie letnim, AntwerpPhoto prezentuje szerokiej publiczności prace belgijskich i zagranicznych fotografów, zarówno tych znanych i cieszących się uznaniem, jak i początkujących fotografów i wschodzących talentów.  W ramach Festiwalu organizowane są wzbudzające emocje wystawy i ekscytujące wydarzenia w szczególnej scenerii architektonicznej.  Dzięki współpracy z instytucjami kultury i galeriami Festiwal AntwerpPhoto może dotrzeć do odbiorców w całym mieście. DNA Antwerpii, centrum fotografii w regionie Flamandzkim, jest filarem festiwalu. 

 

2/ 19 sierpnia jest Światowym Dniem Fotografii. W jaki sposób święto to obchodzone jest w tym roku?

19 sierpnia Festiwal AntwerpPhoto świętujemy Światowy Dzień Fotografii.  Tego właśnie dnia w 1893 r. francuski wynalazca Daguerre zaprezentował światu swą technikę wykonywania zdjęć a wydarzenie to uznaje się za narodziny fotografii.  Co jeszcze poza wnętrzem i otoczeniem budynku Pilotage Building, znajduje się w programie Festiwalu? 

 

AntwerpPhoto-Festival

AntwerpPhoto Festival catalogue, created by Undercast Studio, printed by Stockmans art books on the 3 finishes of Olin Design High White, photography by Jimmy Kets

AntwerpPhoto-Festival

© Jimmy Kets, Covid, Antwerp Photo Festival

 

Nowe wystawy i bezpłatna rejestracja na wydarzenia specjalne, m.in.: wykład Jimmy’ego Ketsa, gwiazdy Festiwalu AntwerpPhoto 2021, okrągły stół z udziałem emerytowanego profesora kultury wizualnej Johana Swinnena na temat znaczenia fotografii dla naszego społeczeństwa, warsztaty prowadzone przez Giedo Claesa z Antalis poświęcone różnorodności papieru, wywiady, wycieczki z przewodnikiem...  


3/ Olin Design jest tegorocznym sponsorem wydarzenia. Jaką dodatkową wartość twórczą wnosi papier do pracy fotografa?

Papier stanowi element artystycznej pracy fotografa.  Jest jednym z najważniejszych komponentów dzieła artystycznego.  Dobór odpowiedniego rodzaju papieru ma kluczowe znaczenie dla  odbioru fotografii przez osoby ją oglądające.  Jesteśmy niezwykle zadowoleni z profesjonalnej współpracy z Olin Design. Możemy dzięki niej prezentować odbiorcom nasze fotografie w najwyższej jakości.  Cieszymy się również, że w ramach Dnia Fotografii będziemy mogli przeprowadzić warsztaty poświęcone kwestiom doboru papieru, które prowadzi Giedo Claes, ekspert Antalis. 

 

Podczas Festiwalu będzie można zobaczyć wiele ekscytujących wystaw, między innymi:

Jimmy Kets
Jimmy Kets jest belgijskim fotoreporterem i ekspertem w dziedzinie fotoreportażu z ponad 20-letnim doświadczeniem. Wystawy obejmują najlepsze prace wybrane przez samego autora. http://www.jimmykets.be/
 
Iconobelge III
Motywem trzeciej edycji wystawy jest portret. Na wystawie zgromadzono prace ponad 20 belgijskich fotografów, przedstawicieli kilku pokoleń, a są wśród nich:  Alexia Leysen, Nick Hannes, Mashid Mohadjerin, Sanne De Wilde, Diego Franssens… Kaat Celis (Dyrektor AntwerpPhoto) pełni funkcję kuratora tej wystawy. 

 

AntwerpPhoto-Festival

© Diego Franssens, Herman, Antwerp Photo Festival

 

Erwin Olaf – “April Fool 2020” (prima aprilis) 
Wystawa stanowi prezentacje doświadczeń jednego z najznakomitszych fotografów holenderskich, które są związane z lockdownem Covid-19. 

„Tygodniami towarzyszyły mi lęk i bezsilność. Czułem się jak nic nieznaczący statysta w thrillerze, który trwa bez końca.  Ludzie gromadzący zapasy i widok pustych półek w supermarketach uzmysłowiły mi, że dostępność wszystkich produktów uznawałem dotychczas ze oczywistą.” - Erwin Olaf.

AntwerpPhoto-Festival

© Erwin Olaf, April Fool 2020, 9.45am, Antwerp Photo Festival

 

Prix Carmignac
W 2000 r. Édouard Carmignac założył fundację the Fondation Carmignac, której działalność opiera się na dwóch filarach: kolekcji sztuki współczesnej z przeszło 300 dziełami, oraz Prix Carmignac, najważniejszej francuskiej nagrody w dziedzinie fotoreportażu poświęconego tematyce praw człowieka.

W tym roku brytyjsko-kanadyjski fotograf Finbarr O’Reilly, dwukrotny zdobywca nagrody World Press Photo Awards, został nagrodzony za pracę ‘Congo in Conversation’, kronikę online realizowaną w ścisłej współpracy z kongijskimi reporterami i fotografami. Wystawa ukazuje, w jaki sposób Kongo pokonuje problemy rzeczywistości postkolonialnej a także te związane z ekologią i kryzysem spowodowanym pandemią Covid-19, ale przede wszystkim dokumentuje energię niestrudzonego kongijskiego młodego pokolenia. 

AntwerpPhoto-Festival

Congo In Conversation, ã Fondation Carmignac, photo by Raissa Karama Rwizibuka

 

Świat według Steve’a McCurry’ego
Znany większości odbiorcom jako autor zdjęcia przedstawiającego afrykańską dziewczynkę o przenikliwych zielonych oczach, Steve McCurry jest zdobywcą czterech nagród World Press Photo Awards oraz autorem zdjęć do okładek wiodących magazynów, takich jak Time, Life i National Geographic. Tegoroczna wystawa obejmuje 200 fotografii jego autorstwa, zarówno tych już nam znanych, jak i tych, które nigdy wcześniej nie były prezentowane. 


Festiwal AntwerpPhoto Festival odbywa się w Antwerpii w budynku Pilotage Buildingdo do dnia 26 września 2021 r. Dodatkowe informacje na temat festiwalu są dostępne na stronie:: https://antwerpphoto.be/en