Wnętrza naszych domów i mieszkań nigdy nie były nam bardziej bliskie niż dotychczas. Spędzamy w nich większość naszego czasu, a w 2020 w dużym stopniu przekształciły się one również w miejsce naszej pracy. Biorąc pod uwagę te okoliczności, kwestia komfortu i stworzenia własnego azylu umożliwiającego odcięcie się od otaczającej nas rzeczywistości stała się tematem niezwykle istotnym. Z tego względu postanowiliśmy zebrać dla Was garść przydatnych informacji odnośnie trendów wnętrzarskich na rok 2021!

Wnętrza naszych domów i mieszkań nigdy nie były nam bardziej bliskie niż dotychczas. Spędzamy w nich większość naszego czasu, a w 2020 w dużym stopniu przekształciły się one również w miejsce naszej pracy. Biorąc pod uwagę te okoliczności, kwestia komfortu i stworzenia własnego azylu umożliwiającego odcięcie się od otaczającej nas rzeczywistości stała się tematem niezwykle istotnym. Z tego względu postanowiliśmy zebrać dla Was garść przydatnych informacji odnośnie trendów wnętrzarskich na rok 2021!

Styl nowoczesny

Styl nowoczesny to kontynuacja dobrych praktyk, które cechuje prostota, minimalizm i funkcjonalność. Niewiele osób wie, że odnosi się do bardzo unikalnego nurtu w sztuce i architekturze, rozwijającego się w pierwszej połowie XX wieku. Styl nowoczesny powstał jako kontra dla dekoracyjnych wykończeń, z których słynął wiek XIX. Charakteru wnętrzom zapewnia wykorzystanie materiałów i surowców bez zbędnego przepychu, w połączeniu z innowacyjnymi technologicznie rozwiązaniami. Układ tych elementów musi być nie tylko dobrze zharmonizowany, ale też efektywny pod względem codziennego użytkowania.
Funkcje SMART będące nieodzownym elementem stylu nowoczesnego zapewniają komfort, dzięki mobilnemu dostępowi do wielu urządzeń, za pomocą których jesteśmy w stanie ograniczyć zużycie energii, monitorować nasz dom czy też dostosować temperaturę i oświetlenie do indywidualnych potrzeb domowników.

Styl nowoczesny

 

Styl mid-century modern

Po raz pierwszy został on opisany w latach 80-tych, gdy amerykańska pisarka Cara Greenberg wydała książkę o designie z lat 50-tych. Zgodnie z jej wskazówkami, za przynależne do nurtu uznaje się styl architektoniczny, meble, grafikę, akcesoria i projektowanie przestrzeni miejskiej obecne od 1945 roku do końca lat 60-tych. Styl cechuje przede wszystkim funkcjonalność – komfort przejmuje kontrolę nad designem i dopiero za nim postępują walory estetyczne. Nowoczesność w ujęciu Mid-century modern to odwrót od dekadencji poprzednich epok i związanej z nią snobistycznej wymyślności – od teraz królują nieskomplikowane linie oraz proste kształty. Duży nacisk kładzie on też na wzmacnianie więzi międzyludzkich, łączenie i wymianę różnych ideologii. Styl ten stawia na praktyczność, ergonomiczność i wytrzymałość. Jest nowoczesny, optymistyczny i uniwersalny.
Pomieszczenia zawierają dużo wolnej przestrzeni, są wielofunkcyjne, a ich walorem są duże okna wprowadzające mnóstwo naturalnego światła. W przypadku domów często występuje łatwe połączenie między wnętrzem a ogrodem. Wnętrza tego typu sprzyjają spotkaniom z przyjaciółmi, otwartym dyskusjom czy rozwijaniu różnych talentów. A co w kwestii kolorów?
W Mid-century modern są one jasne, pogodne i wyraziste, a czasem nawet lekko kiczowate.

Mid-Century Modern

 

Styl minimalistyczny

Ten kierunek może nie miał na samym początku zbyt wielu zwolenników, ale dzisiaj jest jednym z wiodących trendów w designie i architekturze.
Styl ten inspirowany jest sztuką japońską i filozofią ZEN, a w skrócie oznacza „mniej znaczy więcej”. Cechuje go minimalizm w dekoracji wnętrza w połączeniu z nowoczesnymi pomysłami i często z ujednoliconą paletą kolorów. Z praktycznego punku widzenia styl minimalistyczny to unikanie za wszelką cenę tłoku i usilnego wypełniania przestrzeni meblami, ozdobami, łączenia wielu kolorów czy wzorów. Wyznacznikiem jest skoncentrowanie się na jakości i zastosowanie solidnych materiałów, jak lite drewno i naturalny kamień.

Styl minimalistyczny

 

Styl skandynawski

Bez wątpienia jeden z popularniejszych stylów w Polsce, głównie dzięki IKEA, która nieco zrewolucjonizowała i wyedukowała nasze społeczeństwo na bazie ostatnich lat. O czym jest ten styl? Prostota i funkcjonalność, a także zamiłowanie i szacunek do natury. Istotą jest balans między minimalizmem a domowym ciepłem. Materiały użyte w tym stylu są naturalnego pochodzenia - jasne drewno, ceglane ściany, bawełna, len, wełna, wiklina, szkło, kamień. Dominujące kolory to czerń, biel, szarości oraz delikatne błękity czy brązy. Charakterystyczne w skandynawskich wnętrzach jest bielenie ceglanych ścian – zabieg ten nie tylko rozjaśnia wnętrze, ale jest także rodzajem oryginalnej dekoracji.
Tym, co nadaje ostateczny kształt skandynawskiego wnętrza jest przekonanie, iż mieszkanie powinno być funkcjonalne. Dlatego nie znajdziemy w nim przesadnie wielu dodatków, a bardziej skoncentrujemy się na komforcie – wygodne meble służące do relaksu, duży stół jadalny do spotkań z rodziną czy piecyk kaflowy, który ogrzewa wnętrze w chłodne wieczory.
Nowością w kontekście stylu skandynawskiego jest łączenie go ze stylem japońskim, gdzie w konsekwencji otrzymujemy Japandi – styl bazujący na spokoju i dyscyplinie wnętrza zachowując przy tym minimalizm, urozmaicony o odpowiednio wyważone akcenty w postaci tradycyjnego rzemiosła i starannie dobrane rośliny.

Styl skandynawski

 

Styl industrialny

Historia stylu industrialnego sięga okresu wielkiej recesji lat 50, a rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych. Konsekwencją upadku wielu przedsiębiorstw była ogromna ilość opuszczonych fabryk, magazynów oraz hal produkcyjnych w centrach miast.
W rezultacie czerpania inspiracji ze wspomnianych przestrzeni, otrzymaliśmy styl wykorzystujący elementy architektury budynków i części technicznych w dekorowaniu wnętrza nadające mu unikalnego stylu. Rury, kolumny, haki, kable przemysłowe wentylatory, niewykończone sufity czy podłogi - to typowe elementy w stylu industrialnym. Klasyczny przykład stanowią lofty, czyli pomieszczenia zbudowane w starych fabrykach, magazynach lub stylizowanych na takie budynkach. Kluczowymi cechami charakterystycznymi dla omawianego stylu są duże okna lub przeszklenia, przestrzeń bez wyraźnego podziału na pomieszczenia i wszechobecna surowość materiałów. Całości dopełniają unikalne meble z charakterem i stylowe dodatki wykonane nierzadko z drutu bądź miedzi.

Styl Industrialny

 

Styl klasyczny

Bez względu na położenie geograficzne i czasy, styl klasyczny zawsze znajdzie swoich zwolenników, ponieważ wiąże się on przede wszystkim z ponadczasowością. Zazwyczaj charakteryzuje się on ciepłymi barwami i harmonijnym ustawieniem mebli. Prostota i klasa to cechy, które z pewnością dobrze charakteryzują wspomniany styl. Współcześnie często wiąże się on z minimalizmem i kosztownymi dodatkami. Styl klasyczny to przeciwieństwo stylu nowoczesnego. Oznacza to, że bez względu na epokę korzysta on z tych samych eleganckich i wyważonych rozwiązań. Klasyczne wnętrza nie pobudzają emocji osób przebywających w nich, a uspakajają je. Stałą wartością omawianego stylu jest odniesienie do epok minionych i powszechnie uważanych za wielkie, a przez to modelowe. Niektóre rozwiązania sięgają antyku – Grecji i Rzymu, jednak w Polsce szczególną popularnością cieszy się styl dworków szlacheckich.

Styl klasyczny

 

Styl art deco

Art deco to ciekawa alternatywa dla wcześniej wymienionych stylów, zrodzona z przesytu formami secesji, która w latach 1890-1914 zdołała w radykalny sposób opanować wszystkie dziedziny sztuki czystej, rzemiosła artystycznego oraz rodzącego się właśnie wzornictwa przemysłowego.
U podstaw tego stylu leży zmysłowe badanie porządku i symetrii, w której linie i geometria przejmują kontrolę nad projektami i kompozycjami. Wnętrza w stylu Art deco wyróżniają się charakterystycznym oświetleniem, uzyskanym dzięki warstwowym lampom oraz powtarzalnością wzorów występujących na różnych elementach wystroju. Mogą się one pojawić na ścianie, poduszkach czy jako ornament na ramie lustra. Wszystkie elementy aranżacji powinny być starannie dopracowane, a oryginalne meble poddane renowacji, by nadal zachwycały stylem i elegancją. Art deco to ostentacyjny szyk, zwartość bryły, symetria elewacji i stosowanie klasycznych porządków architektonicznych.

Art deco

 

Trendy aranżacji wnętrz na 2021 to w dużej mierze nawoływanie do spokoju, harmonii i wytchnienia. Niezależnie od wybranego stylu, najważniejsze jest poczucie chęci przebywania w pomieszczeniach, które odzwierciedlają Twoją osobowość i wpływają pozytywnie na Twój nastrój.